Az elmúlt napokban számos médium számolt be arról, hogy a Tesco dunaújvárosi áruházában bélsárral szennyezett csirkét találtak még szeptember közepén. A magyar MasterGoods által szállított, összesen 295 kilogrammnyi, potenciálisan szennyezett terméket az áruházlánc megsemmisítette, a már az eladótérbe került árut pedig eltávolította. A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MSZH) 850 ezer forintos bírságot és 50 ezer forint eljárási költséget rótt ki az ügyben, amit a Tesco kifizetett.
A cég ott követte el a hibát, hogy nem ellenőrizte darabonként az érintett árut – mondta lapunkban Iglódi-Csató Judit, a Tesco kommunikációs igazgatója. Hozzátette: az inkriminált csirke egy több száz tonnás szállítmány része volt, amelyet három magyar gyártótól szerzett be az áruházlánc. Mint mondta, a húsok több tízkilós csomagokban érkeznek az áruházhoz, a szennyezés pedig csak az egyik ilyen egységcsomagra korlátozódott.
Az áruház saját ellenőrei a beérkező termékmennyiség 5-10 százalékát ellenőrzik, ebben az esetben a szennyezett áru a teljes mennyiség 1 százalékát sem tette ki és valóban elkerülte a vizsgálók figyelmét. Iglódi-Csató Judit hozzátette: a bírságot áthárították az esetért felelős MasterGoodsra. A Tesco nem változtat ellenőrzési mechanizmusán, mivel a minőségellenőrzési standardjai a kellően szigorú brit irányelveket követik. A kommunikációs igazgató arra számít, hogy a közeljövőben is fokozott ellenőrzésre kerül sor az áruházláncnál, mivel biztos információja van arról, hogy az illetékes szervek utasítást kaptak a multinacionális cégek fokozott vizsgálatára és bírságolására.
A Tesco egyébként támogatja a Baromfi Termék Tanács azon javaslatát, mely szerint állandó felügyeleti egységeket kell felállítani a láncok logisztikai központjainál, hogy az MGSZH már az átvételkor ellenőrizhesse a termékeket. Igaz, hogy a felügyelők távolról sem tudnának minden szállítmányt ellenőrizni, de a jelenlétük is segíthet az esetleges visszaélések megakadályozásában – véli Földi Péter, a szervezet szaktanácsadója, aki szerint bizonyos szabálytalanságok már a termékek dokumentációjából láthatóak.
A Terméktanács becslése szerint az évente forgalomba kerülő teljes baromfimennyiség 4-5 százaléka magyar áruként kerül a polcokra, holott nem Magyarországon állították elő. Az ilyen „félrecímkézett” húsokkal Földi Péter tapasztalata szerint főleg a piacokon találkozhatnak a fogyasztók, viszont a Terméktanács úgy látja, továbbra is garantáltan megbízhatóak azok a termékek, amelyeken a szervezet emblémája szerepel. Földi Péter szerint a mostani ügyben szereplő cégnél a zsigerelő berendezés meghibásodása idézte elő a hibát, amit már a gyártáskor észlelni kellett volna.
Azon kívül, hogy gusztustalan, a szennyezett csirke elsősorban azért veszélyes, mert a hazai baromfiállomány egy része még mindig szalmonellával fertőzött, annak ellenére, hogy a vonatkozó uniós irányelv szerint 2010 december 12-től csak olyan csirkehús kerülhet forgalomba, amelyben semmilyen szalmonella baktérium nem mutatható ki – emlékeztet Dömölki Lívia, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület élelmiszer szakértője.
Igaz, a szalmonella nem jelent veszélyt, ha a húst megfelelően átsütik, főzik, illetve mélyhűtik, mivel a kórokozó nem viseli el a hőterhelést. Dömölki Lívia szerint a Tesco súlyos hibát követett el, a nagy áruházláncok esetében általában is gondot jelent, hogy az árut olyan személyzet helyezi ki az üzletbe, aki nem tud vagy nem akar foglalkozni annak minőségével. A szakértő szerint fontos, hogy az MGSZH rendszeresen ellenőrizze a gyártókat is, méghozzá a teljes előállítási folyamat tekintetében, az üzemekben szűrhetőek ki ugyanis azok a hiányosságok, amik azután a fentihez hasonló esetekhez vezethetnek.
Az ügyben megkérdeztük a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalt is, de kérdéseinkre eddig nem érkezett válasz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.