A Legjobb munkahely Felmérés története
- A Hewitt Associates 1997-ben állította össze első ízben a Legjobb 100 munkahely című listáját. A felmérés 2001-ben jutott el Magyarországra, Németország mellett az első európai országként. 2003-ra már átfogó globális felméréssé nőtte ki magát a kutatás: közel 30 ország alkalmazottai értékelték munkahelyüket.
- A hagyományosan nagy érdeklődést mutató ázsiai és észak-amerikai régió mellett néhány kelet-közép-európai ország is bekapcsolódott a felmérésbe, így a kiszélesedő európai részvétel 2003-ban már lehetővé tette egy közös európai lista összeállítását, illetve módot adott egy átfogó, a kontinens humángyakorlatait vizsgáló elemzés elkészítésére is.
- A felmérés 2006-ban regionális szintűvé nőtt, jelenleg hét kelet-közép-európai országban zajlik a kutatás, így a magyar vállalatok nemcsak itthon, de egyúttal a régióban is megmérettethetik magukat. A nemzetközi lista és eredmények 2011 nyarán látnak napvilágot. A szervezetek elismerése, növekvő érdeklődése mellett a kutatás maga mögött tudhatja a Szociális és Munkaügyi Minisztérium védnökségét is. A felmérést mindig is nagy sajtó- és médiavisszhang kísérte, 2007-től állandó partnerré a Világgazdaság vált.
- Bár nehéz számokban kifejezni a felmérés értékét, Magyarországon egyedülálló piackutatásnak is nevezhetjük, hiszen tíz év alatt több mint 1000 vállalat csaknem 200 000 munkavállalója és 2500 felső vezetője mondta el véleményét a munkahelyéről.
- 2010-ben a Hewitt tizedik alkalommal rendezi meg Magyarországon a Legjobb Munkahely Felmérést, immáron negyedik éve a Világgazdaság partnerségével. Az idén 148 vállalat indult a megmérettetésen, több mint 30 000 dolgozó és 764 felső vezető töltötte ki a felmérés kérdőíveit.
Résztvevők
- A résztvevők megoszlása alapján elmondható, a legaktívabbak az 50–250 fő közötti cégek voltak, a megkérdezettek több mint fele ilyen méretű. Érdekesség, hogy a vállalatok közel kétharmada budapesti.
A részvétel feltétele, módszertana
- A felmérésben való részvétel lehetősége minden, Magyarországon legalább két éve működő, több mint 50 főt foglalkoztató vállalat számára nyitott. A részvétel térítésmentes és önkéntes.
- A résztvevőknél három kérdőívet kellett kitölteniük a dolgozóknak: a dolgozói elkötelezettség és a felső vezetői auditot, a HR-auditot. A sorrend kialakításánál csak azokat a cégeket vette figyelembe a Hewitt, amelyek kitöltötték a három kérdőívet, s a dolgozói elkötelezettség kérdőív kitöltéséhez biztosították a munkavállalók reprezentatív mintáját.
- A legjobb munkahely rangsorolásához szükséges pontszámok kialakításánál 60 százalékos súlyt jelentett a dolgozói elkötelezettség mutatója. Negyvenszázalékos súlya van az úgynevezett összehangoltság mutatónak, amely több tényező vizsgálatán alapul – üzleti, illetve HR-stratégia, a rendszerek és gyakorlatok szinergiája.
- A kutatás módszertana az anyavállalat Hewitt Associates által végzett tudományos kutatások eredményeire épül, biztosítva ezzel az eredmények nemzetközi összehasonlíthatóságát. A kérdőívek adaptálása a magyarországi sajátosságok figyelembevételével történt, hiszen az Aon Hewitt célja egy a helyi viszonyokat is tükröző, hiteles munkavállalói tendenciákat bemutató kép kialakítása.
Használt fogalmak
- A dolgozói elégedettség azt fejezi ki, hogy egy munkavállaló általában milyennek tartja, mennyire fogadja, ismeri el, illetve milyennek minősíti vállalatának jellemzőit, valamint az általa kínált lehetőségeket.
- Az elkötelezettség pedig azt vizsgálja, hogy a dolgozók mennyire kívánnak és képesek ténylegesen javítani az üzleti eredményeken. Az elkötelezett munkatársak mindennapi életük során pozitívan nyilatkoznak vállalatukról, annak jó hírét terjesztik, nem terveznek állást változtatni, aktívan megtesznek mindent a szervezet céljainak elérése érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.