Mint ismert, az Auchan és a Tesco Global Áruházak Zrt. ellen a Tej Terméktanács tett hatósági bejelentést még szeptemberben a beszerzési ár alatti tejértékesítések gyanújával. A Tescóval szemben megindított hatósági eljárás – közölte lapunkkal a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóirodája – várhatóan december elején fejeződik be. Addig a tárca az üggyel kapcsolatban nem kíván nyilvánosságra hozni újabb részleteket.
Nem további jogszabályi szigorításokra, hanem a meglévők betartatására van szükség az élelmiszerpiacon – közölte ugyanakkor Folláth Györgyné, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének (Éfosz) ügyvezető igazgatója. Hozzátette: itt az ideje, hogy a hatóságok jobban érvényesítsék az előírásokat, mert az utóbbi időszakban csupán egy-két érdemleges esetben jártak el eredményesen. Ez a helyzet a beszerzési ár alatti eladásokat tiltó agrárpiaci rendtartási, illetve a tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvénnyel kapcsolatban is – állapította meg az ügyvezető igazgató.
Az Éfosz szerint a kiskereskedelmi visszásságok minden élelmiszer-gazdasági iparágat érinthetnek, de e szempontból különösen a kis- és közepes vállalatok lehetnek nehéz helyzetben. A beszerzési ár alatti eladások mellett további veszélyt jelenthet, ha az üzletláncok nem valós szolgáltatásokért is beszállítói díjakat (másodlagos kondíciókat) kérnek. Ugyanakkor egyes élelmiszer-hálózatok – többek között a kilátásba helyezett bírságok miatt – mára megkezdték e díjak „nettósítását”. Ez azt jelenti, hogy lemondanak az eddigi kondíciókról, de cserébe leszorítják a beszerzési árakat. Egyes szakértők szerint a „nettósításra” ösztönöz az üzletláncokra kivetett, forgalomfüggő különadó is, mivel a szolgáltatási díjak leépítésével a kereskedők csökkenthetik az adó alapjául szolgáló bevételeket.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség álláspontja, hogy a törvényt minden piaci szereplőnek be kell tartania – hangsúlyozta Vámos György főtitkár, rámutatva ugyanakkor, hogy ilyen esetek azért fordulnak elő, mert a kereskedő nem mindig tudja pontosan felmérni: egy bizonyos élelmiszer elkel-e a minőségmegőrzési idő lejártáig. Ha pedig vészesen közeleg a határidő, vagy a szemétbe dobják az élelmiszert, vagy megpróbálják veszteséggel, a beszerzési árnál olcsóbban értékesíteni, hogy a termék ne vesszen kárba, ami egyébként nem mentség a jogszegésre.
Annak érdekében, hogy ne kelljen szemétbe dobni a minőségmegőrzési idő lejárta előtt el nem kelt élelmiszert, felvetődött, hogy a fenti esetekben – kivételesen – lehetséges legyen a beszerzési árnál olcsóbb kiárusítás – hangsúlyozta lapunknak Vámos György, hozzáfűzve: ha közeledik a határidő, mind a hazai, mind a külföldi gyártó sokkal olcsóbban kínálja a készletét.
„Az Auchan nem kívánja szemétbe dobni az élelmiszert, ezért történt a nyár végén, hogy – a vásárlók nagy örömére – árkedvezménnyel kiárusítottuk azt a tejkészletet, amely nem fogyott a várt ütemben” – mondta a hipermarketlánc szóvivője, Gillemot Katalin.
„Miután a Tesco a legnagyobb kereskedelmi vállalat, természetesen folyamatosak a fogyasztók érdekében történő ellenőrzések, ezekben együttműködünk a hatósággal” – felelte Iglódi-Csató Judit kommunikációs igazgató a kérdésre, hogy folyik-e ellenőrzés a hálózatban. Hozzáfűzte ugyanakkor: egy 22 ezer alkalmazottal dolgozó cégnél elkerülhetetlen, hogy pontatlanságokra bukkanjanak, ám a társaság 2008 óta egyre kevesebb bírság fizetésére kényszerül.
Bobál Pál, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság közép-magyarországi régis igazgatója a közelmúltban tartott előadásában hangsúlyozta, hogy csökkenő tendenciát mutat az áruházláncokkal szemben kiszabott bírságok száma, mivel a hatóság évről évre kevesebb, illetve kisebb súlyú jogsértést tapasztal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.