Január és szeptember között 2 millió 682 ezer külföldi vendég 7 millió 569 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken; a vendégek száma nőtt (5 százalék) a vendégéjszakák számának stagnálása mellett.
A legjelentősebb küldő országok közül a Németországból és a Lengyelországból érkező vendégek éjszakáinak száma csökkent, miközben az Ausztriából és az Egyesült Királyságból hazánkba látogatóké stagnált, az Olaszországból, Csehországból és az Egyesült Államokból érkezők esetében pedig
nőtt.
A külföldivendég-forgalom jelentős részét realizáló szállodákban a magasabb kategóriákban (öt-, négycsillagos egységek) jelentős növekedést jelentettek a szálláshelyek, a vendégek száma közel egyötödével, a vendégéjszakák száma 17 százalékkal bővült. Az alacsonyabb kategóriákban (három-, két-, egycsillagos egységek) 201 ezerrel kevesebb éjszakát töltöttek el a külföldiek az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A külföldi vendégek számának kismértékű emelkedése a Nyugat-, Dél-Dunántúl és a Budapest–Közép-Duna-vidék turisztikai régiókban tapasztalható fellendülésnek köszönhető.
Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyeken 3 millió 76 ezer belföldi vendég 7 millió 811 ezer vendégéjszakát töltött el, a vendégek száma 2 százalékkal mérséklődött, az éjszakák száma nem változott az előző év azonos időszakához mérten. A belföldivendég-forgalom hattizedét fogadó szállodákban 4 százalékos növekedés figyelhető meg az éjszakák számában. A vendégek körében szintén közkedvelt panzióknál 11 százalékos csökkenés következett be. A belföldivendég-forgalom visszaesése a kilenc turisztikai régióból négyet érintett.
A Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma 2010 első kilenc hónapjában a külföldiek és a belföldiek esetében 8, illetve 7 százalékkal esett vissza. A népszerű gyógy-, illetve wellness-szállodák látogatottsága eltérő képet mutat. A megfigyelt időszakban a balatoni gyógyszállodák vendégforgalma 7 százalékkal csökkent, míg a wellness-szállodákban – részben a kapacitásnövekedés következtében – másfélszeresére nőtt a vendégéjszakák száma 2009 azonos időszakához képest.
Budapesten – a balatoni üdülőkörzettel ellentétben – zömében a visszatérőben lévő külföldi vendégeknek köszönhetően 5 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma.
2010-ben az Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécsett mind a vendégek, mind a vendégéjszakák száma jelentősen emelkedett (21, valamint 22 százalékkal). Bár csak minden negyedik vendég volt külföldi a pécsi szálláshelyeken, számuk a dinamikus emelkedést követően több mint másfélszeresére nőtt az egy évvel ezelőttihez képest.
Január–szeptemberben a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 46 százalékos volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák működtek a legmagasabb, 60 százalékos szobakihasználtsági aránnyal, a négycsillagos házak 52 százalékos foglaltságot értek el.
A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli volt, 58 százalék. A magasabb igényeket kielégítő, saját magukat kastélyszállodaként azonosító házak az átlagosnál alacsonyabb, 30 százalékos kihasználtsággal működtek az első kilenc hónapban.
KSH-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.