Az Európai Szívritmus Társaság (EHRA) és a Magyar Kardiológusok Társasága közösen szervezett találkozónak témája a hirtelen szívhalál elleni küzdelem az átmeneti gazdaságokban. A professzor szerint sok betegnek bár feltehetően előnye származna az eszközös kezelésekből, nem kapja meg azt. Tény, hogy a beültetés nem csak a költségvetésen, a finanszírozáson és a GDP-n múlik, nagy szakmai tudást is igényel. Ezért az implantációk számának növeléséhez az eszközös kezelés elméletének, a beültetési eljárás gyakorlati oktatásának a fontosságát hangsúlyozni kellene.
A találkozó olyan hidak építését kísérli meg, melyek az orvosi, a politikai és a gazdasági szférát hivatottak összekötni, annak érdekében, hogy a hirtelen szívhalál, a szívelégtelenség és a szívritmuszavarok kezelése és megelőzése nagyobb politikai és gazdasági törődést kapjon.
Annak ellenére, hogy az utóbbi években jelentősen megnövekedett a szívelégtelenség és a szívritmuszavarok kezelésében alkalmazott eszközök beültetéseinek száma, óriási különbségek vannak az országok között e tekintetben. Egy, a European Heart Journal által végzett felmérés szerint, a vizsgált országok egy jelentős részében alacsonyabb a szükségesnél ezeknek az eszközöknek az alkalmazása, és ez különösen igaz a kelet-európai átmeneti gazdaságokra.
Panos Vardas az Európai Szívritmus Társaság elnöke szerint éves szinten a hirtelen szívhalál az elhalálozások jelentős részéért felel, az ipari országokban ez a vezető elhalálozási ok. Eszközös kezeléssel sok ritmuszavar megszüntethető lenne, ami az elhalálozási arányt is csökkentené. Az ICD-k drágák, de költséghatékonyságuk hasonló, vagy még inkább kedvezőbb, mint más, gyakrabban használt kezeléseké.
Christian Wolpert, a németországi Mannheim-i Egyetemi Kórház kardiológus professzora úgy fogalmazott: a beültetések, a kezelő centrumok valamint az orvosok száma egyértelműen összefüggésbe hozható az országok gazdasági helyzetével és költségvetési megszorításaikkal. Azonban még azoknál a magasabb GDP-vel rendelkező országoknál is, ahol az eszközös kezelés gazdasági szempontból végrehajtható lenne, a szükségesnél alacsonyabb kezelési arányt tapasztaltunk. Ez egyaránt visszavezethető a szakemberek, illetve az információ hiányára, de arra is, hogy még mindig nem tudatosítottuk eléggé az eszközös kezelés fontosságát. Az eszközös kezelés gyakoribb alkalmazása sok embert védhetne meg a hirtelen szívhaláltól. Ez a módszer első vonalbeli terápiává lépett elő, a hagyományos gyógyszeres kezelés kiegészítője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.