Világszerte ma több mint hatvan nukleárisenergia-termelő blokk telepítése tart, ezek becsült áramtermelő kapacitása mintegy 60 ezer megawatt. Sokak szerint azonban e beruházásokkal nem keletkeznek többletkapacitások, csak a lebontásra szánt blokkokat pótolják velük. Másképp látja a Szlovák Atomenergia-társaság elnöke. Vladimir Slugen szerint igaz, hogy a világszerte 2030-ig megépülő legalább 150 gigawattnyi nukleáris kapacitás csak pótlásra lenne elég, de ez a pesszimista előrejelzés. Derűlátóbbak akár 700 gigawattnyi bővülést sem zárnak ki. Ez már nukleáris reneszánsz.
Ezt támasztja alá, hogy Európa több országa is újragondolja az atomenergiával kapcsolatos álláspontját. A német szövetségi kormány nemrég 12 évvel meghosszabbította a németországi atomerőművek üzemidejét, és a svéd kormány is benyújtott egy törvényjavaslatot, amely zöld jelzést adna az atomerőmű-építésnek, holott Svédországban harminc éve nukleáris embargó van érvényben. Az atomerőművek telepítése olyan államokban is terítékre került, amelyekben soha nem használtak atomenergiát, például Olaszországban vagy Lengyelországban. Szlovákiában a mohi atomerőmű tervezett 3. és 4. blokkja mellett már új erőműről is beszélnek, amely Jaslovské Bohunicében épülne meg. Négy hónapon belül orosz–bolgár projektcég jön létre a balkáni ország második atomerőművének megépítésére. Az utóbbi hírről beszámoló EnergiaInfó szerint az építkezés 2011 őszén kezdődik; a 2000 megawattos atomerőmű 6,3 milliárd euróba kerül, első reaktorát 2016-ban helyezik üzembe. Napirenden van a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása és kibővítése is, igaz, nálunk ez nem új keletű felvetés.
Oroszország csak az egyike a világpiac kisszámú, de erős atomerőmű-építőjének, pozícióit azonban tovább kívánja erősíteni, kihasználva az erős keresletet. Az atomerőműblokkokat építő Atomsztrojekszport meglévő külföldi projektjei mellett jelenleg is újabbakról tárgyal Indiában, Kínában és Szlovákiában, miközben Törökországban, Jordániában és Marokkóban nemzetközi tenderekre készül.
A társaság a Roszatom orosz állami nukleáris holdinghoz tartozik, ahogyan az év elején újjászervezett üzemanyaggyártó cég, a TVEL is. Utóbbiba hatékonyság- és versenyképesség-növelő céllal olvasztotta be a Roszatom a gázcentrifuga-gyártó, a szétválasztó és szublimációs egységeket, más üzemanyaggyárakat, sőt, tudományos és műszaki fejlesztési intézményeket is. Bár a világon már ma is minden hatodik atomerőmű TVEL-üzemanyaggal működik, ez a társaságnak kevés: 2025-re a mostani 17-ről 25 százalékra kívánja emelni globális részesedését.
A 2010 elején megújult TVEL jól startolt. Összefoglalója szerint tavasszal a Slovenské Elektrárne vállalattal szerződött a mohi atomerőmű tervezett 3. és 4. blokkjának 2012– 17 közötti üzemanyag-ellátására. Csehországban a nyártól a korábbi partnert, egy amerikai gyártót legyőzve lett a temelíni atomerőmű 1. blokkjának üzemanyag-szállítója, de jövőre a 2. blokkot is átállítják az orosz cég üzemanyagára. Október végén ukrajnai üzemanyaggyártó vegyes vállalat alapításáról állapodott meg. Az új létesítmény az ország tizenöt reaktorblokkját fogja ellátni. Az orosz technológiát alkalmazó gyárat a TVEL 2020-ig fokozatosan átadja Ukrajnának. A TVEL fűtőanyagát használják a magyar, a cseh, a szlovák, a litván, a lengyel és a bolgár atomerőművi blokkokban és kutatóreaktorokban is.
Jelezte továbbá, hogy a TVEL kész a meglévő paksi blokkokat azok meghoszszabbított élettartamuk végéig is ellátni új típusú üzemanyagával, ahogyan az újonnan építendőket is. Utóbbiakat akkor is ki tudja szolgálni, és kész is rá, ha azok mégsem orosz tervezésűek lennének.
Jelezte továbbá, hogy a TVEL kész a meglévő paksi blokkokat azok meghoszszabbított élettartamuk végéig is ellátni új típusú üzemanyagával, ahogyan az újonnan építendőket is. Utóbbiakat akkor is ki tudja szolgálni, és kész is rá, ha azok mégsem orosz tervezésűek lennének.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.