Három éve volt már egy komoly visszavágás a gyógyszerkasszában – utal a 2006-os esztendőre Boncz Imre, a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság elnöke, a Pécsi Tudományegyetem docense. Annak kapcsán kérdeztük az egészségügyi közgazdászt, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter úgy nyilatkozott a hvg.hu internetes portálnak: „Minden nagyobb költségvetési tételt felülvizsgálunk. A 360 milliárdos Munkaerő-piaci Alapnál 100-120 milliárdot, a 340 milliárd forint körüli gyógyszerkaszszánál is mintegy 100 milliárdot lehetne megtakarítani a szerkezeti reformok során.”
A miniszter nyilatkozata felkorbácsolta a kedélyeket, aggódnak a gyógyszercégek, hiszen számukra már 2003-ban kezdődött a különadózás. Az akkori, forgalomarányos különadójuk 6 milliárd forint volt, ám az idén meghaladja az 55 milliárdot. Eközben immár két éve elenyésző az innovatív gyógyszerek tb-listára kerülése. Riadalmat keltett Matolcsy a betegek körében is, hiszen terheik már ma tetemes mértékűek.
Boncz Imre a tényeket sorolja: 2006-ban 388 milliárd volt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) gyógyszerár-támogatási büdzséje, ezt a szabad demokrata irányítású egészségügyi ágazatban 323 milliárdra kurtították. S a négy évvel ezelőtti kassza nagyságát egyébként a mai napig nem érte el a biztosító. Az idén várhatóan 355 milliárd forint lesz az OEP által kifizetett gyógyszerár-támogatás, ebből 300 milliárd a költségvetési előirányzatból, a többi a cégek különadójából tevődik össze. A 300 milliárd harmadát kivenni „nagy feladvány”, ezt vagy a támogatott gyógyszerkör, vagy az orvosságok árához nyújtott tb-támogatás csökkentésével lehetne elérni – fogalmazott Boncz Imre.
Megérti a gazdaság nehéz helyzetét Bodrogi József egyetemi tanár, egészségügyi közgazdász, de úgy látja, ezen a területen már nincs tartalék.
Nem lenne jó lépés a tb-támogatási kulcsok csökkentése, hiszen európai átlagban is nagyon rossz a lakosság egészségi állapota, a gyógyszerfogyasztás tehát indokolt. A betegek jövedelmi helyzete már nem bír el nagyobb terhelést. Pedig a 100 milliárdot vagy rajtuk, vagy a gyártókon lehet megspórolni. Ám Magyarországon már most is padlóárat alkalmaznak a gyártók, így félő, hogy egy újabb megszorító lépés hatására kivonják termékeiket a piacról. Mivel innovatív készítményt már két éve nem fogad be az OEP, e területen nincs tartalék. A generikus gyógyszerek között évek óta tartó, negyedévenként meghirdetett árverseny hatására pedig oly mértékben csökkentek a másolat készítmények árai, hogy már csak minimális lehet ott is a tartalék. Egy ilyen kormányzati lépés hatására gondok alakulnak ki a hazai gyógyszerellátásban – tette hozzá Bodrogi József.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.