"A jelenleg érvényben lévő szerződések lehetővé teszik az európai partnervállalatoknak, hogy annyi orosz földgázt vegyenek át, amennyire szükségük van" - tette hozzá a miniszter az Itar-TASZSZ jelentése szerint. Arra a kérdésre, vajon Oroszország kész-e a földgázszállítások növelésére, Smatko úgy válaszolt: ennek semmi akadálya.
A miniszter a sajtóértekezleten azt is jelezte, hogy orosz vállalatok érdeklődnek a Grupa Lotos lengyel olajholding privatizálásában való részvétel iránt. Alekszej Miller, a Gazprom elnök-vezérigazgatója pedig az Itar-TASZSZ-szal közölte, hogy az orosz gázóriás szívesen vásárolna tulajdonrészt a Lotosban.
A lengyel kormány már korábban eladásra ajánlotta fel a Lotos 53 százalékos tulajdonrészét és 2011 elejéig vár ajánlatokat. A Lotos vertikálisan integrált holding, amelyben több mint 10 vállalat van. A konszern az olaj kitermelés mellett évi 6 millió tonnás kapacitással rendelkező finomítókkal rendelkezik, emellett egy négyszáz töltőállományból álló hálózatot is birtokol.
A Gazprom korábban közölte, hogy kész az árcsökkentésre az európai ügyfelekkel kötött hosszú távú szerződések keretében. A világ legnagyobb gázmonopóliuma azért döntött így, mert emelkedett a kliensek által kifizetett, de le nem szállított gáz mennyisége. Az orosz óriás kénytelen engedni, mivel ügyfeleinek egy része az azonnali gázpiacon kezdett vásárolni, ahol az árak jelentősen alacsonyabbak, mint a hosszú távú szerződésekben meghatározottak. A cég közleménye szerint ugyan a továbbiakban is ragaszkodik a hosszú távú szerződésekhez, de hajlandó rugalmasabb árpolitikát alkalmazni, amennyiben a távlati és az azonnali piaci árak közötti rés megnő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.