BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem méltó az ország az EU-elnökségre? - Össztűz Orbánra a médiatörvény miatt

Az Európai Bizottság ma bejelentette: hivatalos vizsgálat indult a magyar médiatörvény ügyében.

Alejandro Ulzurrun de Asanza y Munoz hangoztatta, hogy a bizottság nagy fontosságot tulajdonít a sajtó- és véleménynyilvánítási szabadságnak és a médiapluralizmusnak. További kommentárt azonban nem kívánt fűzni a témához, így azokhoz a bírálatokhoz sem, amelyek a törvényt az elmúlt napokban a nemzetközi sajtóban érték.

Jürgen Trittin, a német zöldpárt vezetője azt mondta, nem szabad engedni, hogy Magyarország vegye át az Európai Unió soros elnökségét. Angela Merkel, német kancellár szóvivője útján kijelentette: a német kormány figyelmmel kíséri a médiatörvény alakulását. Merkel „óva inti” Magyarországot attól, hogy a sajtó tekintetében „megsértse a jogállamiságot”.

A Facebook közösségi portálon alakult egy csoport „Egymillióan a magyar sajtószabadságért” névvel.

A kezdeményezők elutasítják a kormány médiatörvényét, „pártoktól és kormányoktól független magyar médiát” szeretnének. A csoportot alig egy napja hozták létre, és máris több mint 10 ezer tagja van.

Mint arról korábban beszámoltunk, a kontinens több politikusa szerint felháborító, hogy Magyarország ezt éppen soros elnöksége előtt néhány nappal lépte meg. Martin Schultz, az Európai Parlament Szociáldemokrata pártjának frakcióvezetője a Frankfurter Rundschaunak adott interjújában kifejtette: vizsgálják majd, hogy Magyarország biztosítja-e az európai törvények szerinti sajtószabadságot, s ha nem, komoly problémával kell szembesülnie.

Luxemburg külügyminisztere, Jean Asselborn azonnal az Európai Bizottsághoz fordult a magyar médiatörvény kapcsán. Szerinte a magyar médiaszabályozás a szabad szólás szellemiségét sérti, s feltette azt a kérdést, hogy Magyarország méltó-e arra, hogy átvegye az Európai Unió soros elnökségét.

"A tervezet egyértelműen sérti az Európai Unió szerződéseinek szellemét és betűjét. Felveti a kérdést, hogy egy ilyen ország méltó-e az EU vezetésére" - mondta a Németországban tartózkodó Asselborn telefonon a Reutersnak.

"(A törvény) közvetlenül veszélyezteti a demokráciát. Az állam ellenőrzést fog gyakorolni a vélemény fölött" - jelentette ki, hozzátéve, hogy a jogszabállyal Magyarország hasonló csónakba kerül, mint amilyenben Fehéroroszország van. "Mostanáig Aljakszandr Lukasenkót (a fehérorosz elnököt) tekintették az utolsó diktátornak Európában. Nem ez lesz a helyzet, amikor a törvény hatályba lép" - mondta Asselborn.

A Handelsblatt, német üzleti napilapban Orbán Viktor , Magyarország miniszterelnöke a nap „Pinokkiója”. A befolyásos üzleti napilap szerdai számában olvasható egy idézet, melyet Orbán december 14-én mondott: „A médiatörvény semmi olyat nem tartalmaz, ami nem létezne más európai országokban”.

Az a férfi lesz az Európai Unió soros elnöke 2011 első felében, aki durva hazugsággal zárja a 2010-es évet – írja a Handelsblatt.

Olyan sajtóellenes törvények nem léteznek sehol máshol Európában, mint Magyarországon. Nem csak a közszolgálati televíziót és a rádiót helyezik a kormány ellenőrzése alá, hanem egy hatóság a jövőben szerkesztőségeket kutathat át és pénzbüntetéssel sújthatja azokat, ha nem kiegyensúlyozott tájékoztatást adnak – olvasható a Handelsblatt hasábjain. Orbán úr Magyarországa a médiák számára immár nem szabad ország – zárul a cikk.

Leragasztották szájukat az LMP-sek a médiatörvény miatt - Fotó!

A Die Welt igen kemény kritikát fogalmaz meg: „Vezérállam Magyarország” címmel (Führerstaat Ungarn) közöl cikket. A Welt a demokrácia pusztulásáról ír.

A német újságírók szövetségének elnöke azt mondja, hogy a magyar médiatörvény a demokratikus értékekkel összeegyeztethetetlen. A törvény „mélységesen antidemokratikus” – mondja Michael Konken. Kiemeli: az EU államainak „vétóval” kell élni az ellen, hogy Magyarország vegye át az elnökséget.

Az új törvény szerint a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság minden engedély nélkül járhat el a magyar sajtóorgánumokkal szemben. Mindemellett a kormánypárt által delegált Médiatanács tagjai folyamatosan ellenőrzik a média termékeket, televíziós és rádióadásokat, s ha valamit „nem tartanak elfogadhatónak” magas bírságot szabhatnak ki – írja a Der Spiegel.

Asselborn a médiatörvény azonnali visszavonását szorgalmazza. Szerinte ez közvetetten fenyegeti a demokráciát, s ezzel a vélemény szabadsága is elveszik, közvetlenül a kormány irányítása alá kerül. „Ennél rosszabb nem történhet egy demokráciában” – fogalmaz a luxemburgi politikus.

Az FDP képviselője, Alexander Alvaro szerint kétséges, hogy egy olyan ország, ahol „befogják a sajtó száját” képes lesz az unió elnökletét vinni, hiszen ez komoly tanácsadási kötelezettségekkel is jár. Magyarország így hiteltelenné válik az unió szemében, mivel nem követi annak normáit.

"Szégyen" - Az FT is a magyar médiatörvénnyel foglalkozik

A Spiegel emlékeztet arra, hogy a Fidesz kétharmados parlamenti többségével valójában minden törvényt úgy módosíthat, ahogy akar, s politikáját a „nemzeti összefogás rendszere” címen végzi, s mégis éppen a demokráciával ellentétes, kaotikus rendszert teremt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.