Azonnali hatállyal miniszterelnöki megbízott kinevezését kérte az EMFESZ Kft. élére Góczi István ügyvezető igazgató. Orbán Viktornak írt levelében azzal érvel, hogy a megbízott kinevezése segítené az „egyes piaci szereplők rosszhiszemű magatartása által generált körbetartozás rendezését, és annak a likviditási nehézségnek a megoldását is, amelybe Magyarország legnagyobb gázszabadpiaci szereplője neki fel nem róható okokból került”. Utóbbi gondok miatt a Magyar Energia Hivatal (MEH) megvonhatja az EMFESZ gázkereskedői engedélyét. Ügyfelei ugyan ekkor sem maradnának gáz nélkül, mert fizikai ellátásukat a szabályozás garantálja, de – mint a tegnap délelőtt elküldött levélben olvasható – azonnali gázáremelés vár rájuk. „Az egyetemes szolgáltatásba visszalépő fogyasztóink elveszítenék azt a 8–16 százalékos kedvezményt is, amelynek nagysága attól függ, hogy mely felhasználói csoportba tartoznak” – mondta lapunknak Góczi István.
A társaság maga is megtett minden jogi lépést a kialakult helyzetért szerinte felelős társaságok ellen, így tájékoztatta a MEH-et és a Gazdasági Versenyhivatalt is. Az EMFESZ jelenleg mintegy 300 ezer lakossági, 300 önkormányzati, 1100 intézményi, 6000 kkv-t és több száz ipari fogyasztót lát el.
A levélhez csatolva a miniszterelnök tájékoztatást kapott az EMFESZ likviditási problémáinak előzményéről és hátteréről is. E szerint a Pomázi Csaba üzletember érdekkörébe tartozó néhány cégnek együtt olyan lejárt, 10,5 millió dolláros tartozása volt az EMFESZ-szel szemben, amely tartozás tényét a legnagyobb adós, a DunaCent korábban nem is vitatta. December 21-én azonban arról tájékoztatta az EMFESZ-t, fizetés helyett úgy akarja rendezni a tartozást, hogy levonja abból az EMFESZ-szel szembeni követeléséből, amelyhez az E.On Földgáz Trade Zrt.-től (EFT) október 15-én engedményezés útján jutott. (Néhány napja ezért közölte lapunkkal a DunaCent, hogy nem ő tartozik az EMFESZ-nek, hanem az neki.) Góczi István a fent említett rosszhiszeműséget elsősorban az engedményezés tényének titokban tartására alapozza.
Közlése szerint egyébként cége tegnap rendezte az EFT-vel szembeni tartozását, mivel jelentős árbevétele is befolyt, s mert egy nagyobb adósa bankhitelt vett fel, hogy rendezhesse nála a számláját. Az igazgató szerint azért van az EMFESZ-nek mégis szüksége miniszterelnöki megbízottra, hogy segítséget kapjon a Pomázi-csoporttal szembeni követelése és saját tekintélyének helyreállítása ügyében.
Néhány napja egyébként Góczi István hiába kérte Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési minisztertől, hogy cége hadd vegyen gázt utólagos fizetéssel a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetségtől. A megoldás a miniszter szerint súlyos és indokolatlan beavatkozás lenne a piaci folyamatokba, és ellentétes az uniós szabályozással. A tárca a cégek elszámolási vitájában sem kívánt állást foglalni.
Sávos árkedvezmények
A gáztörvény módosítása szerint az egyetemes szolgáltatóknak január 1-jére létre kell hozniuk a hatósági árszabályozás szerinti sávos ár- és számlázási rendszerüket. A döntés a versenypiaci szereplőket nem érinti, de azoknak is lépniük kell, ha áraikat továbbra is szabályozott piaci árak alapján számolják. „Ezentúl a hatósági árakhoz mérten adjuk ugyanazt a diszkontot, amit eddig az egyetemes piaci árhoz képest adtunk. Január 1-jétől így sávosak lesznek a kedvezményeink, és annyi sávrendszerünk lesz, ahány egyetemes szolgáltató területén vannak ügyfeleink” – válaszolt Góczi István.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.