A kkv vezetők körében végzett decemberi felmérés szerint újra növekedést mutat a cafeteria-juttatást nyújtó cégek aránya. Mint hosszú évek óta mindig, most is az étkezési hozzájárulást és a közlekedési költségtérítést tervezik nyújtani legtöbben az alkalmazottaknak– mondta el Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
December elején 700 kkv vezetőt kérdeztek meg arról, a következő egy évben hogyan alakulnak cégénél a béren kívüli juttatások. Bár a felmérés idején a cafeteria-rendszer idei változásai még nem voltak teljes körűen ismertek, a válaszok azt mutatják, hogy idén növekedhet a béren kívüli juttatások nagysága, mivel a tavaly év eleji 54 százalékos mélypontról 63 százalékra nőtt azoknak a cégeknek az aránya, akik valamilyen juttatást nyújtanak majd ebben az évben a dolgozók számára – mondta el a kkv szakember.
A béren kívüli juttatásokon belül egyértelműen az étkezési hozzájárulás a legfontosabb elem: a megkérdezett vezetők válaszai alapján a kkv-k 45 százaléka nyújtja majd a munkavállalók számára ezt a juttatási formát, az ipari, építőipari cégeken belül pedig még magasabb, 56 százalék ez az arány. Közlekedési költségtérítést – amely a második legnépszerűbb cafeteria juttatási forma – idén a kkv-k 31 százaléka tervezi nyújtani dolgozóinak. Ennél az elemnél a középvállalatok aránya kiugró, közülük durván minden második cég számol ezzel a juttatási formával. Minimális csökkenéssel ugyan, de őrzi harmadik helyét az üdülési csekk (17 százalék), illetve felzárkózott hozzá a pénzbeli jutalom is, amelyet szintén a kkv-k 17 százalék-a tervez nyújtani dolgozóinak.
Béremelés vagy cafeteria? Számolja ki itt!
A magánnyugdíjpénztárakat érintő változások rányomták bélyegüket a cafeteria-rendszer keretében nyújtható nyugdíjpénztári befizetésekre is, hiszen az elmúlt időszakhoz képest itt történt a legnagyobb csökkenés: 19-ről 11 százalékra csökkent az önkéntes nyugdíjpénztári befizetést nyújtani tervező vállalkozások aránya.
Mint arról beszámoltunk, az idén ismét átalakult a béren kívüli juttatások rendszere; jó hír, hogy a juttatások adótartama csökkent, a korábbi 25 százalékról 19-re apadt. Az egyes elemek adózása között azonban komoly különbségek lesznek. Továbbra is adómentes lesz a vissza nem térítendő lakáscélú támogatás, a védőoltás, évi 50 000 forintig a sportrendezvényre szóló belépőjegy vagy bérlet. Az utazási bérlet, az üdülési csekk és az étkezési utalvány után a 16 százalékos személyi jövedelemadót kell befizetni. Az internetszolgáltatások igénybevételével kapcsolatban több változás is van: értékhatárhoz kötötten adókötelessé vált, illetve nemcsak a saját, hanem a munkavállalóval közös háztartásban élő közeli hozzátartozó nevére szóló számla is téríthető. Utalvány juttatása esetén legfeljebb három hónapon belül utólagosan a számlákkal is el kell számolni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.