„Január végére minden pénzügyi kötelezettségét teljesíti az EMFESZ Kft. az FGSZ Földgázszállító Zrt. és a Keler elszámolóház felé, kinnlevőségeit pedig keményen be fogja hajtani” – közölte lapunkkal Góczi István. A gázkereskedő társaság ügyvezető igazgatója mindenekelőtt arra számít, hogy a Pomázi csoporttól folyik majd be a csoport által egyébként vitatott összeg. Góczi István szerint lényegében csak ez a 2-3 milliárd forintos kinnlevőség az, ami miatt megrendült az általa irányított társaság pénzügyi helyzete, s aminek következtében a kft. szállítói előre fizetést vártak el. Az előre fizetés miatt az EMFESZ saját bevételei a kifizetéseihez képest csak két hónapos késéssel folytak be, és beindult a domimóhatás: a kft. nemrég még csak 1,2 milliárdos tartozása pillanatok alatt 6-7 milliárdra szökött. Az EMFESZ-nek pillanatnyilag mintegy 16-18 milliárd forinttal tartoznak, e követelésnek azonban legfeljebb a 10 százaléka lejárt.
Az EMFESZ-nek ahhoz, hogy visszakaphassa a Magyar Energia Hivatal (MEH) által tegnap bevont kereskedési engedélyét, stabil pénzügyi helyzetet és biztos gázszállítót kell felmutatnia. Erre a szabályozás 60 napot adott. Ha a társaság ezalatt nem áll talpra, végleg elveszíti az engedélyét.
A cég likviditási helyzetének rendezéséhez az igazgató szerint nincs szükség külső forrásra, és a tulajdonos szerepe is csak a visszaszerzendő ügyfelek ellátásához szükséges orosz gázforrás megszervezésére korlátozódik.
Az EMFESZ-ben lévő cash a folyamatos működés finanszírozására is elég, ez persze most nem sok: néhány külföldi, például lengyelországi és ukrajnai aktivitását kell fenntartani. Ugyanakkor sem elbocsátás, sem egyéb költséglefaragás nincs napirenden.
Góczi István bízik benne, hogy a kereskedelmi engedély visszaszerzése után visszatérnek az EMFESZ-hez azok az ügyfelek, amelyeknek a MEH döntése nyomán a jövő csütörtöktől más szolgáltatóval vagy kereskedővel lesz szerződésük. Szerinte az ügyfeleknek az EMFESZ-szel kapcsolatban öt év alatt szerzett jó tapasztalata és felhasználóbarát üzleti stílusa mindenképpen segíteni fog ebben. „A felhasználók persze az ár és a szolgáltatás minősége alapján döntenek – ebben pedig álljuk a versenyt” – jelentette ki.
Folynak a találgatások, hogy a MEH mely egyetemes szolgáltatókat vagy kereskedőket jelöli majd ki az EMFESZ-ügyfelek ellátóiként. Felmerülhet, hogy az ajánlattételre kötelezett társaságok esetleg nem is szívesen vesznek át vagy vissza hatósági áron kiszolgálandó, háztartási ügyfeleket. Góczi István másképp látja: „Örülnek, hogy egy időre visszaszerezhetik elveszített fogyasztóikat, ami azt is mutatja, hogy a hatósági ár mellett is nyereséggel lehet kiszolgálni a háztartásokat.”
Tegnapi cikkünkben megírtuk, hogy országos hálózata alapján a Tigáz és az E.On alkalmas arra, hogy az EMFESZ öszszes lakossági ügyfelét átvegye, s idéztük is a két cég szóvivőjét. Ennek kapcsán hangsúlyozzuk: a megjelenttel ellentétben a Tigáz kizárólag a tőle az EMFESZ-hez az elmúlt években átment mintegy 80 ezer háztartási fogyasztó visszavételére kész.
Az ország gázellátásának 2015-ig történő biztosítása érdekében az E.On csoport mintegy 3000 milliárd forintos pénzügyi kockázatot vállal.
Az ország gázellátásának 2015-ig történő biztosítása érdekében az E.On csoport mintegy 3000 milliárd forintos pénzügyi kockázatot vállal. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.