BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Médiatörvény: büntethető blogok? Ice-T szólt a médiahatóság beszélgetésén

A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság úgy gondolja, a nemzetközi kritikák majdnem teljesen tévesek. Arról is szó esett, hogy egyes blogokat bejegyezhet a médiatanács, és azok büntethetők is lesznek.

Az Ice-T-vel kapcsolatos ügy, amely az elmúlt napokban uralta a közbeszédet, jól mutatja, hogy nem arról esik szó a médiatörvény kapcsán, amiről szükség lenne – mondta csütörtökön egy háttérbeszélgetésen Koltay András, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) médiatanácsának tagja.

A nyomtatott és internetes sajtó tájékoztatására rendezett „Minden, amit a médiatörvényről tudni szeretne, de sosem merte megkérdezni” nevű eseményre ennek ellenére külön Ice-T pólót készítetett a hatóság. A kezdés előtt az amerikai repper számai szóltak a hangszóróból, és a büféasztalnál is csak jeges teát lehetett látni az ásványvizek mellett.

Koltay András szerint az Ice-T ügy rámutatott a hatóság és a média közötti kommunikáció hiányosságaira, ezért is gondolták úgy, hogy ezentúl rendszeresen összeülnek az írott média képviselőivel, hogy velük közösen, konzultációk sorozatával kialakítsák az elkövetkező fél évben a médiatörvény jogalkalmazásának gyakorlatát.

A hatóság ugyanis csak 2011. július 1-e után elkövetett jogsértésekért indíthat eljárást az internetes és írott médiával szemben, ami egyben azt is jelenti, hogy a június 30-ig tartó magyar EU-elnökség ideje alatt nem fognak eljárást indítani a médiatörvény megsértése miatt. Koltay András egyébként nem tart attól, hogy ez idő után megszaporodnának az elmarasztaló ítélettel végződő eljárások Magyarországon.

A médiatörvényt illető kemény külföldi kritikákra utalva Koltay elmondta, hogy sok esetben látszik, hogy a szerző nem olvasta a jogszabályt. Példaként egy december 27-én a Washington Postban megjelent szerkesztőségi vezércikket említett meg, amely 4-5 konkrét állítást fogalmazott meg a törvénnyel kapcsolatban, Koltay ebből „négy és felet” tévesnek vagy hamisnak ítélt. Hozzáttette: ebben az időpontban még nem is volt hivatalos angol nyelvű fordítása a dokumentumnak.

Arról is szó esett, hogy egyes blogokat nyilvántartásba vehetnek, melyek üzleti céllal működnek. A hatóság fogja mérlegelni, hogy nyilvántartásba veszi-e a blogot, és ha igen, akkor az büntethető is lesz. (Még nem tudni pontosan mi a döntő kritérium: az, hogy a hirdetések vannak jelen az oldalon, vagy az, hogy az író juttatást kap munkájáért.) A kormány angol nyelvű magyarázatában még azt állította, hogy nem kell a blogot regisztrálni az Index tudósítása szerint.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.