A szakportál húsz magyarországi erőműtársaság és áramkereskedő cég vezetőjét kérdezte meg január második hetében az első félévi várakozásaikról.
Valamennyi megkérdezett a gáz árának emelkedését várja, a válaszadók 60 százaléka pedig az áram nagykereskedelmi árának emelkedésére is számít. A többség, 80 százalék a gáztüzelésű erőművek jövedelmezőségének további romlását valószínűsíti, a többiek stagnálást várnak.
A piaci helyzetet minden cégvezető pesszimistán, volt, aki "minden eddiginél rosszabbnak" ítélte meg. Az energiainfo.hu felmérése során több vezető "ismét felhívta a figyelmet arra, hogy a nagypolitika továbbra is összekeveri a szociálpolitikát az energiapolitikával, ezzel pedig igen csalóka üzenetet küld a piaci szereplőknek".
„A nyersolaj év eleji áremelkedése jogos aggodalommal tölti el a hazai földgázbázisú áramtermelőket, hiszen a gázimportárak indexálása végső soron az olajárakhoz kapcsolódik. A nyomott regionális és hazai árampiac körülményei között a forint árfolyamkockázatai sem javítják a kilátásokat” – mondta az elemzés kapcsán Drucker György, a szakportál vezető elemzője.
A nyersolaj hordónkénti ára mintegy 2 dollárral emelkedett egy hét alatt péntek estig, miközben alig 1 forinttal gyengült a dollár ugyanebben az időszakban. Részben az olajár és a forint/dollár árfolyam alakítja a magyarországi benzinárakat. Pénteken az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 99,42 dolláron fejezte be a napot, míg egy héttel korában 97,60 dolláron zárt. Pénteken késő este a dollár 200,32 forinton állt, szemben az egy héttel korábbi 201,16 forinttal
Emellett – mint arról beszámoltunk – csak a gáz nagykereskedelmi árának jelentős csökkentésével érhető el, hogy ne vezessen erőműcsődök sorához és a távhőárak elszabadulásához az áramtörvény egyik módosító indítványának elfogadása. A javaslat ugyanis – a kötelezően átvett áram árának 25 százalékos mérséklésével – gyakorlatilag ellehetetlenítené a hivatalosan még két évig élő termelői ártámogatási rendszert. Ha viszont a mostaninál érdemben olcsóbb gázhoz jutnának az ártámogatással piacon tartott – villamos energiát és hőt egyszerre előállító – áramtermelők, akkor többségük megállhatna a saját lábán is.
A lapunkhoz eljutott szakmai vélemények szerint az orosz–magyar energiakapcsolatok mérlegén szépen kiegyensúlyozhatná egymást az orosz nukleárisenergia-ipar magyarországi terjeszkedése, illetve az orosz gáz árának csökkentése. Más vélekedés szerint azonban „ez nem így működik; ha valaki a Gazpromtól kér olcsóbb gázt, akkor cserébe a Gazpromnak kell valamit felkínálnia” – szögezték le az ügyhöz közeli forrásból. Hozzátették, ráadásul a paksi bővítést is hiba a mérleg másik serpenyőjébe tenni. Nem elsősorban orosz, hanem magyar érdek, hogy Magyarország olcsó és biztonságos módon hasznosítsa az atomenergiát. Megint más vélemények szerint az viszont már ajánlat lenne a Gazprom felé, ha az olcsóbb gázból többet használnánk áramtermelésre, mondjuk a megújuló alapú áramtermelésünk rovására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.