BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Történelmi csúcsot döntött a cégbedőlések száma Szlovákiában is

A szlovák cégek számára 2010 a csődeljárások éve volt. November végéig a Slovak Credit Bureau adatai szerint 340 társaság húzta le a rolót, amire az elmúlt tíz évben nem volt példa. Míg a nagyobb cégek kezdenek kilábalni a válságból, a kisebb cégek számára csak most jön a neheze, idén így még a tavalyinál is több cég mehet tönkre – írja összefoglalójában az Új Szó.

A gazdasági válság okozta keresletcsökkenés, a növekvő adósságok és az egyre kiélezettebb konkurenciaharc miatt tavaly több mint 300 cég ment csődbe Szlovákiában. „Annak ellenére, hogy a gazdaság egésze már túl van a válságon, és 2010 eleje óta már egy enyhe fellendülésnek lehettünk a tanúi, a csődök magas száma arra utal, hogy a fellendülésre nem minden ágazatban került sor” – vallja Jana Marková, a Slovak Credit Bureau elemzője.

Peter Makovický, az egyik végrehajtó társaság ügyvezető igazgatója szerint az elmúlt évben jelentős mértékben letisztult a hazai piac, hiszen csak november végéig 340 cég jelentett csődöt, ami 55-tel több, mint az egész előző évben. A cégek azonban többnyire azért jutottak bajba, mivel képtelenek voltak fizetni a számláikat, ami a végzetes eladósodottságukhoz vezetett.

Nem minden céget érintett azonban tavaly azonos mértékben a válság. Míg a nagyobb vállalatok már a termelés növekedéséről számolhattak be, több társaságnak tovább nőtt a vesztesége. „Az elmúlt év a legnagyobb érvágást a kisebb cégeknek okozta” – állítja Martin Kulina, a PwC tanácsadó társaság menedzsere. Jana Marková szerint ehhez nagymértékben hozzájárult az is, hogy ezek jobban kötődnek a felvevőikre, így ha ezeket elveszítik, nehezebben találnak újakat.

Az egyes ágazatok közül a 2010-es évet leginkább az építőipari cégek szenvedték meg. „Ez utóbbiaknál a gazdasági válság okozta negatív tünetek 1 éves késéssel mutatkoztak meg teljes valójukban, az ágazatban vállalkozó cégek többségének ugyanis hosszabb távú megrendelései vannak” – nyilatkozta Makovický. Az építőipar mellett nehéz évet zárt azonban a bányaipar, a közlekedési cégek és a textilipar is. Csődeljárás alá kerültek például az olyan társaságok is, mint az Air Slovakia légitársaság, a Grunty ingatlanberuházó vagy a Robinson Café étteremlánc.

Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a csődeljárások szempontjából idén még a tavalyi évet is túlszárnyalhatjuk. „Idén is folytatódnak a kereslettel kapcsolatos problémák, vagyis nem lehetnek túl nagy elvárásaink” – állítja Ivan Lužica, a Deloitte Slovensko elemzője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.