Az energetikai tárgyú törvényhez beadott módosító indítvány alapján a jövőben a szakminiszter határozná meg, hogy a távhőtermelő milyen áron adhatja el a hőt a távhőszolgáltatónak, és azt is, hogy azt utóbbi mennyiért adhatja tovább távfűtésként vagy használati meleg vízként. A távhőtermelő és a -szolgáltató indoklással alátámasztott ármódosító kérelmét évente egyszer, április 30-ig adhatná be a Magyar Energia Hivatalhoz (MEH). A hivatal a kezdeményezést megvizsgálná, és augusztus 31-ig küldené meg javaslatát a miniszternek.
A hatósági ár bevezetésére vonatkozó javaslat várható volt a hatósági gázárak bevezetése, a lakossági áramárak múlt évi befagyasztása, majd mérsékelt februári emelése fényében. Annak ismeretében is számítani lehetett rá, hogy a kormány képviselői rendre stratégiai célként beszélnek a lakossági energiaellátásról, s több fórumon is szó esett az energiahivatal jogkörének kibővítéséről.
A távhő hatósági árának alkalmazása azonban bonyolultabb feladat lesz, mint a gázé, mert nagyon eltérő a két szolgáltatás rendszere is. Az ország mintegy száz távhőszolgáltatója körülbelül 250 termelőtől veszi a hőt. Mint Horváth Péter, a MEH elnöke tavaly októberben rámutatott lapunknak, a szolgáltatók egy része árképletes tarifáik alapján vásárol, mások pedig olyan időnkénti árváltoztatásokkal, amelyekről az önkormányzatok döntenek. E kérelmeket előzetesen a MEH-hel jóvá kell hagyatniuk, ám a hivatalnak nincs ráhatása a 2009. július 1-je előtti szerződések ármechanizmusaira, képleteire (a budapestire sem), mert ellenőrzési jogkörét is csak ekkor kapta meg.
Távhőprogram kell
„Méltányolandó a kormányzati szándék, hogy ne rakódjanak a lakosságra többletterhek. Ám a távhőárak befagyasztása és a kötelező áramátvételi rendszerben az átvételi ár csökkentése miatt nehéz helyzetbe kerülhetnek, sőt, csődbe is mehetnek egyes távhőtermelők. Ezzel emberek maradnának fűtés nélkül” – reagált a hírre ijf. Chikán Attila, az Alteo Nyrt. vezérigazgatója. Szerinte a megoldás egy átfogó távhőprogram lenne, amely figyelembe venné a lakossági és az iparági igényeket is, és biztosítaná a szektor versenyképességét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.