BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folyik a harc a fogyasztókért - Újra szeletelik a gázpiacot

A Mol Energiakereskedő elsősorban a kiemelt szolgáltatást igénylő ügyfelekre összpontosít

Folyik a verseny az EMFESZ Kft. egyetemes szolgáltatásra nem jogosult, korábbi ügyfeleiért. A felfüggesztett engedéllyel rendelkező gázkereskedő társaság e vevőkörének ellátására a Magyar Energia Hivatal (MEH) a Mol Energiakereskedő Zrt.-t (angol nevéből MET) jelölte ki a január 9-i aukción, így ezen fogyasztói kör ellátását január 13-tól a MET végzi. (VG-online, 2011. január 14.).

Ugyanakkor e fogyasztók bármelyikét továbbra is megkeresheti bármely hazai gázkereskedő, és az ügyfelek is kérhetnek más kereskedőktől ajánlatot. Amelyik felhasználó viszont nem pártol el máshoz, azt végső menedékes szolgáltatóként a MET köteles 90 napon keresztül ellátni azon az áron, amelyen az aukciót megnyerte. Természetesen ezen versenyben maga a MET is előállhat a MEH-aukción nyertes áránál is kedvezőbb ajánlattal annak érdekében, hogy ne hagyják el a jó ügyfélnek tűnő, végső menedékes vevők. Információink szerint sok száz végfelhasználó végső menedékesi ellátását nyerte el a viszonylag kis létszámú MET az energiahivatal aukcióján.

Mivel a gáztörvény (Get.) szerint ezen végső menedékesi körnek öt napja volt az energiahivatal által kijelölt kereskedővel – MET – létrejött jogviszonyt – tíznapos határidővel – felmondani, azok a fogyasztók, amelyek 2011. január 17-e után mondták fel a MET-tel az így létrejött szerződést, már csak a normál kereskedőváltás szabályai szerint, a szerződésfelmondás bejelentését követő második hónap első napjával, vagyis legkorábban 2011. március 1-jétől csatlakozhatnak új kereskedőjükhöz.

A lapunk által megkérdezett gázkereskedők üzleti titoknak minősítették, mekkora szeletet próbálnak meg kihasítani a MET-nek juttatott tortából. Tájékoztattak viszont arról, hogy mindegyiküket sok korábbi EMFESZ-es fogyasztó kereste meg, ezeknek különböző ajánlatokat adtak, s többüket meg is nyerték ügyfélnek. A Főgáz azokat a további, kereskedőváltásra készülő felhasználókat is várja, amelyek „egy magyar többségi tulajdonban és nemzetközi szakmai támogatással bíró stabil cégtől” kívánnak gázt vásárolni, de a GDF Suez Energia Magyarország Zrt. is „mindent megtesz, hogy az ügyfelek bizalmára rászolgáljon”. A Tigáz is adott ajánlatokat ügyfélkörének szélesítése és korábbi vevői visszacsábítása érdekében a végső menedékesi váltásra rendelkezésre álló – rendkívül szoros – ötnapos időintervallumban, és az E.On is tett ajánlatot a MET-hez került végső menedékes vevőinek.

A 2007-ben kft.-ként indult Mol Energiakereskedő 2009-es 117 milliárd forintos árbevételével a hazai gázpiac kilencedik legjelentősebb szereplője volt – ideértve a tároló-, nagykereskedő és gázszállító cégeket is –, közel 800 milliós adózott eredményével pedig a tizedik a listán. A cég a kiemelt szolgáltatásokat igénylő ügyfelekre összpontosít, viszonylag kis fogyasztókat csak speciális esetekben szolgál ki, a lakossági piacra pedig nem kíván betörni.

Annál inkább vonzzák az európai gázpiac felé történő nyitásból kínálkozó lehetőségek. Azonban e tevékenységek – kereskedőházi funkció, határidős szénhidrogén- és devizapiaci ügyletek – nem mindegyikének van meg a magyarországi jogi, számviteli, adózási feltétele. A MET ezért ezeket az üzleteit a Svájcban nemrég létrehozott, 100 százalékos leányvállalatán, a MET International AG-n keresztül tervezi végezni. A MET Zrt.-t fele-fele részben a Mol, illetve az orosz hátterűnek mondott Normeston offshore cég ellenőrzi.

Elfáradtak az ajánlattevők

Gyorsan lezajlott az EMFESZ egyetemes szolgáltatásra nem jogosult ügyfeleinek január 13-i aukciója. A riválisok hamar kiszálltak a versenyből, mert, mint mondják, nem volt olyan ismeretük az átveendő ügyfélkörről, hogy tovább mertek volna licitálni. A MET – úgy tudjuk – úgy nyert, hogy épp az erederileg önmagának megvont határig licitált.

Más források szerint a malmára hajtotta a vizet, hogy elhúzódott a fenti aukció előtt az egyetemes piaciak licitje. Mire a nagyfogyasztók elosztására került a sor, mindenki ment volna haza. esetleg máshogy alakult volna, ha másnapra halasztják a tendert.


Más források szerint a malmára hajtotta a vizet, hogy elhúzódott a fenti aukció előtt az egyetemes piaciak licitje. Mire a nagyfogyasztók elosztására került a sor, mindenki ment volna haza. esetleg máshogy alakult volna, ha másnapra halasztják a tendert. Litván panasz a gazpromra Litvánia az Európai Bizottságnál tett panaszt a Gazprom árképzésére.

Az orosz társaság szóvivője, Szergej Kuprijanov szerint az ár mindkét fél beleegyezésével született. Az árképzéssel a Gazprom nem élt vissza.

Minden hosszú távú gázszerződésben figyelembe veszik az olajárak utolsó hat-kilenc hónapos mozgását, a szállítás, tárolás és elosztás költségeit, a nemzeti adókat, szabályozásokat, a két fél megállapodását az egységárról.

Ezt az árképzést használja például Algéria és Norvégia is. Azért tér el az orosz gáz ára egyes országokban, mert eltérők az árképletet befolyásoló tényezők is. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.