Zoellick arra is figyelmeztetett, hogy az áremelkedés hatása egész Közép-Ázsiára kihathat. A Világbank adatai szerint az élelmiszerek drágulása 2010 júniusa óta 44 millió embert taszított mély szegénységbe a fejlődő országokban. És noha szerinte nem a magasabb élelmiszerárak álltak az Egyiptomban és Tunéziában kirobbant változások hátterében, az élelmiszerhelyzet ám súlyosbító tényező volt és a válság fokozódhat.
"Nincs ok önelégültségre" - szögezte le Zoellick a Reuters jelentése szerint. "A globális élelmiszerárak jelenleg veszélyes szinten vannak, és az is világos, hogy az élelmiszerek közelmúltban lezajlott drágulása fájdalmat és szenvedést okoz a szegényeknek világszerte" - hangoztatta. 2010 októbere és 2011 januárja között 15 százalékkal emelkedett az élelmiszerár index és jelenleg mindössze 3 százalékkal áll a 2008-as élelmiszer krízis idején mért csúcsszint alatt.
A Világbank jelenleg Tunéziában vizsgálja az átmenti folyamatokat, hogy eldönthesse, az ország igényeli-e a szervezet pénzügyi segítségét. A Világbank ugyanakkor leszögezte, hogy Egyiptomot tekintve nem lát okot az anyagi támogatásra.
Az élelmiszerárak jelenleg latin-Amerikában, Kelet-Európában és közép-Ázsiában nyomják felfelé az inflációt, miközben Afrika Szaharától délre eső részének helyzete a jó termésnek köszönhetően ezúttal könnyebb. A felmérések szerint a mély szegénységben élők jövedelmük több mint 80 százalékát élelmiszerre fordítják, ha tehát az árak emelkednek, nincs más választásuk, mint hogy kevesebbet esznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.