BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Gazprom újabb győzelmet könyvelt el

A német BASF vegyi óriás leányvállalata is részt vesz a Déli Áramlat gázcsővezeték-projektben. Ezzel a konszern immár a második nemzetközi projekthez csatlakozik.

Moszkvában Jürgen Hambrecht, a BASF vezére és Alekszej Miller, a Gazprom elnök-vezérigazgatója írt alá szándéknyilatkozatot a csatlakozásról. A Voice of Russia jelentése szerint a leányvállalat, a Wintershall már a Gazprom partnere az Északi Áramlat-projektben, amely révén orosz földgázt szállítanak majd Németországnak a Balti-tenger mélyén húzódó csővezetéken. A mai döntéssel a másik Déli Áramlat csővezetékhez is csatlakozik a német cég.

Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes szerint a BASF mintegy 2 milliárd eurót  invesztál a Déli-Áramlat projektbe és az értékesítési bevételek 15 százalékához jut. Az aláírási ceremónián jelen volt Vlagyimir Putyin miniszterelnök, aki szerint a BASF csatlakozása a Déli Áramlat projekthez "a stabilitásra vonatkozó jelzés" az energiapiacon. "Ez komoly esemény, ha figyelembe vesszük azokat a folyamatokat, amelyek ma zajlanak a nemzetközi energiapiacokon". Putyin hangsúlyozta a német vezetés jóváhagyását, ami szerinte erősíti az energetikai együttműködést.

Alekszej Miller pedig kijelentette: a BASF-fel aláírt szándéknyilatkozat újabb hosszú lejáratú szerződéseket irányoz elő gáz szállítására Európába. Konkrét volumeneket nem közölt, ezek ugyanis üzleti titoknak számítanak. Azt azonban leszögezte, hogy a Déli Áramlat kiépítése fontos és időszerű és segítségével Oroszország hosszú éveken keresztül láthatja el Európát gázzal.

A bejelentés fontosságát emeli, hogy a Gazprom vezetése a közelmúltban kifogásolta, hogy az Európai Unió nem nyújt megfelelő támogatást a Déli Áramlat számára és – úgymond – nem viszonyul egyenlő módon a különféle vezetékekhez, ugyanis az EU igyekszik csökkenteni az orosz forrásoktól való függését. Moszkva a kiélezett helyzetben azt is meglebegtette, hogy inkább lemond a Déli Áramlat megépítéséről, de ez a retorika a közelmúltban ismét eltűnt az orosz kommunikációból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.