Az államtitkár szerint a napokban elkészült a "környezetvédelmi stratégiai vizsgálati anyag és a makrogazdasági hatásvizsgálat", s ezek "bedolgozása" után áprilisban lezajlik a társadalmi vita, majd a kormány elé várhatóan májusban kerül a stratégia. Még a nyári parlamenti szünet előtt elfogadnák a Nemzeti Energia Stratégiát.
Rámutatott: a stratégia - amelyet keretrendszernek szánnak - 2030-ig vázolja fel az ország energiapolitikáját. Bencsik János elmondása szerint úgy kívánják az ország biztonságos energia-ellátását szavatolni, hogy közben a gazdaság versenyképessége és a környezeti-természeti állapot fenntarthatósága is érvényre juthasson.
Az államtitkár Veszprém megyei látogatásával kapcsolatosan beszámolt arról, hogy a veszprémi székhelyű Pannon Egyetemen a bioenergetika és a nanotechnológia "párosításával" olyan technológiák fejlesztése és innovációja zajlik, amelyek képesek a mezőgazdasági melléktermékeket, hulladékokat energiává átalakítani. Az egyetemen elsősorban a biomassza és a biogáz hasznosításának a kutatási feltételei állnak rendelkezésre - mondta az államtitkár. Utalt arra is, hogy az országban jelenleg csak Veszprémben képeznek - a Mol Nyrt. által finanszírozottan - a "szénhidrogén ágazat" számára mérnököket.
Bencsik János szólt arról, hogy a Királyszentistvánon felépült hulladékkezelő és -lerakó (amelynek már a próbaüzeme zajlik) jelenleg az ország "legmodernebb hulladék-feldolgozója" egyben nagyon fontos éghajlatvédelmi beruházás is.
Kitért arra is, hogy a környezet és energetikai operatív program keretében korábban beadott pályázatokat elbírálták, mintegy 35 milliárd forint támogatást ítélve oda. Rámutatott: március elsejétől újra nyitva a pályázati kapu, ezúttal 45 milliárd forint áll rendelkezésre megújuló energia és energia-hatékonysági programokra. Az önkormányzatok 85 százalékos, a nonprofit szervezetek és az egyházi intézmények 60, míg a vállalkozások 30-40 százalék közötti vissza nem térítendő támogatásra számíthatnak - tájékoztatott Bencsik János.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.