Sérelmezi a Magyar Orvosi Kamara elnöke, hogy a gyógyítást érintő változásokba, a gyógyszerkassza megtakarításinak tervezésébe nem vonja be az egészségügyi államtitkárság a köztestületet. Az új kormány megalakulása óta csupán egy kérdésről, az egészségügyi dolgozók képzésének- szakképzésének- és továbbképzésének átalakításáról kérték ki a kamara véleményét. Ám sem a gyógyszerpolitika átalakításáról, sem annak részeként a háziorvosok munkájának ösztönzéséről nem tárgyalt velük az államtitkárság.
A gyógyszer-támogatási rendszer átalakítását egyelőre csak tervezi az egészségügyért felelős államtitkárság - számolt be ma a Világgazdaság. Az elgondolásaik között szerepel például, hogy az a beteg, aki nem szedi rendszeresen a gyógyszereit, csökkentett társadalombiztosítási támogatásra számíthat - mondta a Magyar Újságírók Országos Szövetségében tartott előadásában Cserháti Péter helyettes államtitkár.
Éger István nem tudná megmondani a módját, hogyan tudható meg, hogy nem szedi a gyógyszerét a beteg. Nem tudja azt sem, milyen módon derülhet ki két év után egy gyógyszerről, hogy az nem hatékony. (Az államtitkárság ugyanis bizonyos gyógyszereknél két évre szóló "kimenet" típusú finanszírozási szerződést kötne a cégekkel, s csak akkor maradhatna a tb-listán a készítmény, ha "hozza az elvárt eredményeket"- mondta a helyettes államtitkár.)
Április elsejétől lép hatályba a tervek szerint a háziorvosok ösztönzési rendszere, büntetés helyett 3 milliárd forinttal ösztönöznék őket a pácienseik gondozására, a hatékony gyógyszer rendelésre, s arra, hogy bizonyos laboratóriumi szűréseket (vércukor, vérzsírszint mérés) rendszeresen végezzenek el, adják be a szükséges oltásokat a pácienseknek. Ezekkel egyetért a kamara elnöke, de kifogásolja, hogy e rendelet megalkotásának a közigazgatási fázisába vonták csak be őket, az előkészítésnél nem voltak kíváncsiak a véleményükre.
Éger István nem ért egyet azzal, hogy a doktorok az orvosság neve helyett hatóanyagot írjanak föl betegeik receptjeire. Úgy fogalmazott: ha a kormány a generikus (olcsóbb, lejárt szabadalmi védettségű orvosság) gyógyszereket kívánja preferálni, akkor vezesse be az úgynevezett hatóanyag fix támogatási rendszert. E szerint az adott hatóanyag csoportba tartozó gyógyszereknél (egy-egy hatóanyagból akár 32 féle, különböző néven forgalmazott pirula is a piacon van ) fix összegű támogatást adjon a társadalombiztosító, azt kapja meg a beteg bármelyik gyógyszert választja is orvosával. Ha a drágább készítményt preferálja, akkor az árkülönbözetet fizesse meg.
A kamara az új gyógyszerpolitika alapelveinek és a konkrét változtatásoknak a kidolgozásában részt kíván venni. A szakmai kérdéseket közösen kell megválaszolni - mondta Éger István. Úgy véli: sikeres változtatást csak az emberek egészségtudatos magatartása hozhat, amit a gyermekkori egészségtan oktatás visszaállításával lehet elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.