A Fukushima Daiichi telephelyen hat forralóvizes atomerőművi blokk található. A földrengés idején (2011. március 11., helyi idő szerint 14:46-kor) ezek közül az 1., 2. és 3. blokkok normál üzemi állapotban működtek, míg a 4., 5. és 6. blokkok tervezett karbantartás miatt le voltak állítva. A 4. blokk teljes üzemanyag-készlete egy reaktor komponens cseréje miatt a blokk pihentető medencéjébe volt kirakva. Az atomerőművi balesetet az okozta, hogy a földrengést követő rekord nagyságú szökőár tönkretette a reaktorok biztonsági hűtését biztosító dízelgenerátorokat, így a reaktorok aktív zónája, illetve a pihentető medencék hűtés nélkül maradtak, noha a nukleáris üzemanyagban a leállítást követően is jelentős hőmennyiség szabadul fel - írta a legfrissebb napi elemzésében Aszódi Attila a BME Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója.
A földrengésről mindent egy helyen itt találhat!
A blokkok jelenlegi állapota a következő:
1. blokk: A hűtés megszűnése következtében a reaktor hűtővize elgőzölgött, az üzemanyag túlhevült. A fűtőelemek burkolata a vízgőzzel reakcióba lépve hidrogént termelt, ez március 12-én felrobbant, károsítva a reaktorépület egy részét. Jelenleg a reaktortartályba és a konténment tartályba hűtésként tengervizet juttatnak. A japán nukleáris biztonsági hatóság (NISA ) által közölt mérési adatok szerint a reaktortartályban napok óta csak kb. a fűtőelemek eredeti névleges középmagasságáig áll a víz, ami további üzemanyag-sérülést valószínűsít, vagy felveti annak a lehetőségét, hogy a reaktor aktív zónájának felső részén az üzemanyag geometriája már korábban sérült, és esetleg a felső részen már nem található üzemanyag. A reaktortartály feltehetően nem sérült.
2. blokk: Az 1. blokkhoz hasonlóan itt is túlhevülés és hidrogén-képződés következett be. A hidrogén később felrobbant. A robbanás azonban itt nem a reaktorépület felső részében, hanem a reaktortartály alatt elhelyezett nyomáscsökkentő medence tórusz alakú tartályában történt, feltételezhetően ennek sérülését okozva. A reaktor vízszint a NISA adatai szerint itt is a fűtőelemek felső szintje alatti, ami kiterjedt üzemanyag-sérülést valószínűsít. A reaktortartály ugyanakkor feltehetően nem sérült. Jelenleg a reaktortartályba és a konténment tartályba hűtésként tengervizet juttatnak. Ezen a blokkon sikerült helyreállítani a központi áramellátást, a hűtőrendszereket azonban még nem helyezték üzembe.
3. blokk: Az 1. blokkhoz hasonlóan itt is túlhevülés és hidrogén-képződés következett be. A hidrogén március 14-én felrobbant, szerkezeti elemek nagy vertikális kidobódását eredményezve, és károsítva a reaktorépület jelentős részét. Jelenleg itt is tengervízzel hűtik a pihentető medencét és a reaktortartályt. A mérések szerint a reaktortartályban a fűtőelemek eredeti magasságának kb. feléig áll a víz. A reaktortartály feltehetően nem sérült. Nemrégiben sikeresen visszakapcsolták a 3. blokk vezénylőtermének áramellátását, így a normál blokki mérések remélhetőleg elérhetővé válnak, valamint a blokki hűtő- és vízellátó rendszereket üzembe tudják venni.
4. blokk: A reaktortartályban a földrengés idején nem volt üzemanyag. A pihentető medence külső hűtésének elvesztése túlhevüléshez, majd hidrogénrobbanáshoz vezetett március 15-én. Jelenleg a pihentető medencét kívülről időszakosan tengervízzel hűtik. A blokk központi áramellátása helyreállt, a hűtőrendszereket azonban még nem helyezték üzembe.
5-6. blokkok : A reaktorok a földrengés idején álltak, később a blokkokat egy közös dízelgenerátor segítségével hűtötték. Mostanra ezeknél a blokkoknál a villamos ellátás helyreállt, így itt semmilyen további veszélyhelyzet vagy radioaktív kibocsátás nem fenyeget.
A reaktorokban és az érintett pihentető medencékben lévő üzemanyag túlhevülés miatt bekövetkező sérülései radioaktív anyagok kijutását eredményezték. A 4. blokki pihentető medencénél a reaktorépület sérülése miatt egyenesen a környezetbe, az 1-3. blokkok aktív zónájából pedig a túl nagy nyomás elkerülésére szolgáló lefúvató szelepeken keresztül a szellőzőrendszerbe került a gáznemű radioaktív hasadási termékek egy része. Fel kell hívnunk a figyelmet, hogy a reaktortartályok magukban tartották az üzemanyag és a hasadási termékek döntő részét, azaz a radioaktív kibocsátás – a csernobilihez képest – sokkal kisebb volt. Az erőmű környékén és távolabb mért sugárzási adatok ennek megfelelően akkor mutattak nagyobb értékeket, amikor az épület-sérülések, illetve a tervezett lefúvatások történtek. Az atomerőmű-telephely határán a háttérsugárzás jelenleg (2011. március 22-én, helyi idő szerint 20 órakor) 254 mikroSv/óra, amely kb. 1000-szerese a szokásos háttérsugárzásnak, de sokkal alacsonyabb a korábbi értékeknél, az atomerőműtől délre fekvő Ibaraki prefektúrában pedig sokkal kisebb, 1 mikroSv/óra alatti értékek mérhetők.
A gáznemű hasadási termékek jellemző alkotóelemei a jód- és a cézium-izotópok. Az erőmű környékén ezeket több élelmiszer- és csapvíz mintában is a határértéket meghaladó mennyiségben mutatták ki. Az újabb mérések a határérték feletti koncentrációban mutattak jód-131, cézium-134 és cézium-137 izotópot az erőműhőz közel vett tengervíz-mintákban és bizonyos talajmintákban. A helyi hatóságok elrendelték a friss zöldségek és a tej fogyasztásának bizonyos korlátozását ezeken a területeken (hangsúlyozandó, hogy Japánnak kis területéről van csak szó). A korlátozások betartásával szinte biztosra vehető, hogy a helyi lakosság körében nem lesz egészségügyi hatása a radioaktív kibocsátásnak. Érdemes tudni, hogy a jód-131 felezési ideje 8 nap, azaz a természetbe került radiojód kb. három hónap alatt teljesen elbomlik. A cézium-134 felezési ideje ezzel szemben kb. 2 év, míg a cézium-137 felezési ideje 30 év, így ezekkel az izotópokkal ott hosszabb távon is számolni kell. (Az atomerőmű szennyezett telephelye és annak környéke a helyzet normalizálódása után a korábbi tapasztalatok alapján megtisztítható lesz.)
A Fukushima atomerőműből kibocsátott radioaktív anyagok a légkörben elkeverednek, felhígulnak, így egyre kisebb koncentrációban – de nagyobb területen – lesznek kimutathatóak. Egy fukushimai kibocsátás a meteorológiai becslések szerint leggyorsabban 4-5 nap alatt érhetné el Európát, ha ehhez optimálisak lennének a légköri feltételek. Ha ilyen esetleg be is következne, Európát és hazánkat már rendkívül alacsony koncentrációban érhetné el ez az anyag, várhatóan még műszeres kimutatása is nehézkes lenne. Hazánkban a japán atomerőmű-baleset radioaktív kibocsátásának egészségügyi hatása egészen biztosan nem lesz!
Ennek megfelelően Magyarországon egyáltalán nem indokolt az ún. jódprofilaxis alkalmazása (azaz stabil jód nagy koncentrációjú bevitele a szervezetbe, amellyel a pajzsmirigy telíthető, és a radioaktív jód megkötése lecsökkenthető). A jódtabletták indokolatlan bevétele adott esetben veszélyes is lehet, a lakosság egy része ugyanis jódallergiás .
A jódozott konyhasó fogyasztása általánosságban javasolható a „sima” konyhasó helyett, mivel Magyarország területének nagy része jódhiányos, és a pajzsmirigy normális működéséhez a megfelelő jódbevitel elengedhetetlen. A pajzsmirigy jóddal való teljes telítéséhez koncentrált jódtabletta helyett személyenként naponta 5,6 kg jódozott só elfogyasztására lenne szükség, ami nyilvánvalóan fizikai képtelenség! Az ételek szokásosnál nagyobb mértékű sózása a japán események miatt nem indokolt, sőt egészségkárosító!
Ha valaki szeretné nyomon követni, hogy hazánkban hogyan alakul a sugárzási helyzet a következő napokban, hiteles, nagy pontosságú adatokat érhet el a felsőoktatási intézmények OM-OSJER (oktatásét felelős minisztérium Országos Sugárzásfigyelő Jelző és Ellenőrző Rendszer) weboldalán.
Országos Háttérsugárzási Adatok
A háttérsugárzás a hazai egyetemi környezeti mérőhelyeken 80 és 160 nSv/h (nanoSievert-per-óra, ejtsd nanoszívert-per-óra) között változik, az adott helyszín természetes és épített környezetének függvényében. Érdemes tudni, hogy esőzéskor a háttérsugárzás értéke kissé megnő, mivel a csapadék a levegőben levő radioaktív radont kimossa, amit a nagy pontosságú detektorok érzékelnek.
A jelenséget jól mutatja a mellékelt ábra, amin a BME mérőhelyének dózisteljesítménye látható 2010. május 14. 0 órától 2010. május 16. éjfélig. Az ábrában megfigyelhető egy szignifikáns, kb. 40 nSv/h mértékű dózisteljesítmény-növekedés 2010. május 15. délután, amikor Budapesten a déli óráktól kezdődően tartósan eső esett.
Ez az esetenként 10-40%-os növekedés néhány óra alatt eltűnik, és visszaáll a környezeti dózisintenzitás a megszokott alapértékre, ami teljesen megszokott természeti jelenség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.