Angela Merkel csütörtökön döntött arról, hogy lekapcsolja a német hálózatról a hét legidősebb atomerőművet, ez ma meg is történt. Egy 2002-ben elfogadott terv szerint 2022-re Németország teljes mértékben kiiktatná az atomenergiát, ugyanakkor a kancellár kétségbe vonta a dátummal kapcsolatos döntést, így a kérdés nyitott. Németország éves energiafogyasztásának negyedét atomerőművek fedezik – írja a Deutsche Welle.
Annyi biztos, hogy június közepéig minden németországi atomlétesítményt biztonsági ellenőrzésnek vetnek alá, miközben Merkel uniós szintű atombiztonsági szabályok meghozatalát sürgeti.
Az Emnid intézetnek a The Local által idézett közvélemény-kutatása szerint a német polgárok 48 százaléka úgy véli, hogy a kancellár nem kezelte megfelelően a japán krízist. Mindössze 40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy Merkel megfelelő intézkedéseket hozott a nehéz helyzetben, 12 százalék pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni a kérdésre.
Az Európai Unió vezetése igyekszik ugyan megnyugtatni mindenkit, hogy a fukusimai erőműben történteknek nincs közvetlenül érezhető hatása Európában. Ám láthatóan senki sem éri be azzal, hogy a kontinensen nem emelkedett meg a radioaktív sugárzás szintje. Nikolaus Berlakovich osztrák környezetvédelmi miniszter még vasárnap közölte: a banki stressztesztekhez hasonló vizsgálatoknak kellene alávetni az európai reaktorokat.
Ausztria nincs az atomerőműveket üzemeltető 14 tagállam között, Franciaország azonban a felhasznált villamos energia háromnegyedét állítja elő 58 reaktorában. Itt a zöldek népszavazást kezdeményeztek a reaktorok jövőjéről, Francois Fillon miniszterelnök pedig válságtanácskozásra hívta illetékes hat miniszterét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.