BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglepetés: Hasítanak a közüzemi étkeztetők

Tavaly 27,5 százalékkal nőtt a vendéglátásban felszámolt cégek száma az egy évvel korábbihoz mérve, ám országosan így is csaknem 2000-rel nőtt az éttermi, rendezvényi étkeztetést, italszolgáltatást végző vállalkozások száma.

A kamara illetékese szerint a közüzemi étkeztetőknek jól megy, de a szabadpiaci egységek beszorulnak az emelkedő alapanyagárak és az áremelést nem toleráló fogyasztók közé. Jó hír viszont, hogy az élőmunka terheinek csökkentése miatt gyorsan nő a foglalkoztatottak száma az ágazatban – olvasható a gazdasag.hu cikkében.

A 2009-es 803-ról 1024-re nőtt tavaly a felszámolás alá vont cégek száma a vendéglátásban, az ezzel foglalkozó vállalatok száma mégis folyamatosan emelkedik: tavaly év végén 23 417 működött országszerte, míg 2009 decemberében csupán 21 548 – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adatbázisából. 2007-hez képest tavaly csaknem megduplázódott a cégalapítások száma.

"Tapasztalataink szerint a közüzemi étkeztetők száma emelkedik. Ezek a – többnyire hivataloknak, intézményeknek dolgozó - egységek jól prosperálnak, hiszen előre kiszámítható kereslettel tudnak kalkulálni, a szabadpiaci vendéglátók helyzet viszont nagyon nehéz" – mondja Szatmáryné Jähl Angéla, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) turizmus-vendéglátás osztályának elnöke.

Az elmúlt időszakban növekedtek az energia- és az alapanyagárak, a fogyasztók viszont nehezen tolerálják az áremelést így jellemzően a haszonkulcs csökkenésében csapódnak le a negatív folyamatok. Ez viszont azt jelenti, hogy például egy Balaton környéki egység számára egy rosszul sikerült hétvége is komoly veszteséget okoz. A nem elég tőkeerős vagy stabil vendégkörrel nem rendelkező vállalkozások régiótól függetlenül könnyen tönkremennek.

A cégek számánál sokkal jobban emelkedett az ágazatban foglalkoztatottak száma, ami biztosan nem magyarázható a konjunkturális helyzettel. 2009 végén hivatalosan 66 400 főt foglalkoztatott az ágazat, ez a szám 2010 végére 25 százalékkal 83 000 ezer főre nőtt. Szatmáryné Jähl Angéla szerint a létszámnövekedés mögött az élőmunka terheinek csökkentése áll. A cégek igyekeznek igénybe venni például a munkanélküliek foglalkoztatásával járó járulékkedvezményeket, és nagymértékben nőtt a részmunkaidős foglalkoztatás aránya is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.