Csak éppen az a baj, hogy a válságadót a nettó árbevétel és nem a nettó nyereség alapján kell fizetni. A magyarországi Auchan-hálózat vesztesége az elmúlt évben 7 milliárd forint körül alakult a 2009-es 7,9 milliárdot követően. Emiatt a mintegy 11 millió eurós válságadót az Auchan Magyarország helyett az anyacég fizette ki, amely elsősorban kínai és az orosz áruházépítésekre koncentrál a következő években.
A cégvezető a legutóbbi hónapok forgalombővülése alapján ebben az évben 3,5-4,5 százalékos árbevétel-növekedést vár a tavalyi egyszázalékos csökkenéssel szemben. Ám ha a forgalombővülési tervek megvalósulnak, a válságadó idei összege jóval meghaladhatja a 12 millió eurót is. Ezért „annak nincs értelme, hogy eggyel több áruházon veszítsünk pénzt” – foglalta össze Jean-Paul Filliat.
Pedig amúgy a cég büszke is lehetne arra, hogy míg a kiskereskedelem összességében 2,3 százalékos árbevétel-csökkenéssel zárta a 2010-es évet, addig a 12 áruház forgalma csak egy százalékkal mérséklődött, 225 milliárd forintra, a kilenc Auchan-benzinkút forgalmával együtt pedig 1,95 százalékkal haladta meg a 2009-es szintet. Igaz, a diszkontbenzinkutak árbevételének a növekedése az üzemanyagárak folyamatos emelkedésének a következménye.
Tavaly az előző évnek megfelelően mintegy 30 millió vásárló kereste fel az 5100 fős cég hipermarketjeit, ez szép eredmény, amikor a drága üzemanyag miatt a vásárlók egyre inkább a lakóhely közeli áruházakat részesítik előnyben, míg a hipermarketek a városok szélén vannak. A fentiek alapján nem csoda, hogy csak a diszkontbenzinkutak számának a növelését tervezi a cég, valószínűleg azért, hogy az olcsóbb benzinért érkezők egyúttal az Auchannál intézzék el bevásárlásaikat.
A cég azzal is próbálja növelni forgalmát, hogy év végéig 600 fölé növeli saját márkás élelmiszertermékei és ezerre iparcikkeinek körét. Van hova fejlődni, mert a két saját márkás termékcsoport együttesen sem teszi ki a forgalom két százalékát. A magyar piacra 15 évvel ezelőtt lépett Auchan csupán 2009 augusztusában kezdett saját márkás cikkeket árusítani, valószínűleg a válság miatt különösen kiélesedett árverseny hatására.
„Nem a mi feladatunk, hogy egy kormánydöntés hatását kompenzáljuk. Másrészt arra törekszünk, hogy a versenytársakhoz képest vonzó béreinket megtartsuk” – mondta a cégvezető az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetésével kapcsolatos bérkompenzációval kapcsolatban, hozzáfűzve, hogy ez a legjobban dolgozókat illeti meg. Az évről évre felmerülő kezdeményezéssel kapcsolatban pedig úgy vélekedett, hogy „ha kötelező lenne a vasárnapi zárva tartás, a forgalom 7-8 százalékkal esne vissza, ez ugyanilyen arányú létszámcsökkentést tenne szükségessé”.
Az Auchan és az Országos Kereskedelmi Szövetség véleménye megegyezik: a nagy kereskedelmi láncokat padlóra küldené ez az intézkedés – hangsúlyozta Jean-Paul Filliat, kiemelve, hogy meg kívánják őrizni a foglalkoztatási szintet.
A 12 országban 559 hipermarketet, valamint 748 szupermarketet működtető Auchan csoport konszolidált árbevétele – az üzemanyag-értékesítéssel együtt – 7,1 százalékkal, 42,5 milliárd euróra nőtt tavaly. Az árbevétel 46 százalékát Franciaországban, 27 százalékát pedig Nyugat-Európában (Franciaországot leszámítva) érte el a csoport.
Franciaországban három, Nyugat-Európa egyéb országaiban (Spanyolország, Olaszország, Portugália, Luxemburg) összességében 1,1 százalékos volt a forgalomemelkedés. Közép- és Kelet-Európában (Lengyelország, Magyarország, Románia, Oroszország, Ukrajna), valamint Kínában és Tajvanon – ahol az év során végzett fejlesztések nagy része összpontosult – 22,7 százalékkal bővült a forgalom.
A 2,514 milliárd eurós csoportszintű EBITDA 7,1 százalékkal nőtt, és – csakúgy, mint 2009-ben – az árbevétel 5,9 százalékát teszi ki. A nettó eredmény pedig 6,6 százalékos emelkedést követően elérte a 742 millió eurót.
Reménykedhet a kiskereskedelem
„A megváltozott vásárlási szokások hosszabb távon érzékeltetik hatásukat, de a 2010-es év második felében már mutatkoztak a válságból történő kilábalás jelei. Ugyanakkor a 2011-es év első két hónapjának adatai nem támasztják alá ezt az optimizmust, továbbra is gyenge a háztartások fogyasztása” – mondta Kozák Ákos, a GfK Hungária ügyvezető igazgatója. A GfK Shopping Monitor tanulmánya rámutat, hogy a boltválasztás szempontjai között hátrébb szorultak a bolt minőségére vonatkozó szempontok, például az üzlet kinézete vagy a márkatermékek kínálata, ezzel ellentétben jelentősen megnőtt az akciók jelentősége. A vásárlók hajlandók nagyobb távolságokat is megtenni a jobb ajánlatok reményében, és csökkent a „kedvenc” boltokkal szembeni hűség. Az élelmiszer- és háztartásivegyiáru-piac másfél éves mélyrepülés után ismét lassú növekedési pályára állt. Tavaly a háztartások 1,4 százalékkal több pénzt hagytak a kiskereskedőknél ilyen termékekre, mint egy évvel korábban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.