A multinacionális vállalatokkal azonos feltételek mellett építkezhetnek a magyar cégek az ország első KKV-parkjában Debrecenben – közölte Papp László polgármester annak kapcsán, hogy befejezéséhez közeledik az összességében 15,3 milliárd forintból megvalósuló park első üteme.
A bejáráson résztvevő Szabados Richárd NGM államtitkár szerint a debreceni KKV-parkhoz hasonló gazdasági gócpontoknak komoly szerepük lehet abban, hogy jövőre realitás legyen a minimum 3 százalékos gazdasági növekedés.
A polgármester emlékeztettet, sokszor elhangzik kritikaként, hogy a kedvezményeket csak a multik kapják. Erre cáfol rá a KKV-park, amiről három éve kezdtek el gondolkodni. A cél az volt, hogy a magyar vállalkozásokat fizikailag is a multik közelébe telepítsék, fejlesztéseikhez pedig azokhoz hasonló feltételeket biztosítsanak. Az elképzelés annyira sikeresnek bizonyult, hogy a felajánlott lehetőséget a honi cégek 24 óra alatt nemcsak, hogy lejegyezték, de túl is jegyezték, így már a KKV park második, illetve harmadik ütemének a fejlesztése is tervben van.
A 14 hektáros parkot a Déli Gazdasági Övezetben hozták létre, azon nagyvállalatok tőszomszédságában, amelyeknek esetlegesen beszállítói lehetnek.
A fejlesztés első ütemében az infrastruktúra kiépítéséhez az állam kétmilliárd forint támogatással járult hozz, a beköltöző 16 cég pedig, összességében 13,5 milliárd forintos fejlesztéssel hozza létre a saját gyárát, üzemét, irodaházát, vagy éppen csarnokát. A parkban 11 termelő-, egy logisztika-, és négy ipari szolgáltató vállat kapott helyet, amelyek együttesen 256 munkahelyet teremtenek. Az egyik cég lakóövezetből jön, ami külön öröm, mert a vállalkozás ipari parkba településével megszűnik egy feszültségforrás a lakosság és az ipari szereplők között.
A debreceni KKV-park első beköltözője az Agro Szika Kft lesz. A cég egymilliárd forintos fejlesztéssel hozta létre épületkomplexumát, amiben iroda és lakatosműhely, illetve egy gépjármű vizsgáztató részleg is helyet kapott, s aminek használatba vételi engedélyezési eljárása már folytamban van. A fejlesztéshez kétszázmillió forintos GINOP támogatást nyertek.
Hajdú-Kalmár Krisztina a cég ügyvezetője úgy nyilatkozott, a beruházás költségei mintegy 400-450 millióval múlták felül a 2021-es terveket, ám a többlet költséget sikerült saját forrásból hitel nélkül kigazdálkodni. A cég elsősorban földmunkával foglalkozik. Az ügyvezető tájékoztatása szerint tavaly még ezt nem érezték, idén viszont már ők is érzik az építőipar visszaesését, ami úgy jelentkezik, hogy a munkákat csak a korábbiaknál jóval alacsonyabb áron tudják elnyerni.
Papp László polgármester szerint a nagy és közepes vállalatoknak egyaránt otthont adó 710 hektáron fekvő Déli Gazdasági Övezet, amely egy-két éven belül megtelik, a magyar gazdaság egyik legfontosabb jövőbeni motorja, a gazdasági növekedés húzóereje lesz egy két éven belül. Ezen belül a KKV-k fokozott érdeklődése azt jelzi, hogy a szektor erős, életképes, és akar fejlődni, fejleszteni. Barcsa Lajos gazdaságfejlesztésért felelő alpolgármester pedig, arra emlékeztetett, hogy a debreceni gazdasági szereplők közül a KKV-szektor az, amelyik a munkavállalók több mint 60 százalékát adja, árbevételből pedig, jóval ötven százalék fölött részesednek.
Szabados Richárd szerint a prognosztizált gazdasági növekedés eléréséhez a kormányzat olyan együttműködésből kiinduló gazdasági gócpontokat kíván helyzetbe hozni,
amelyben a KKV-szektor domináns helyzetben van, potenciálisan beszállítóvá válhat
és ebben a debreceni KKV-parkot mintának tekinti.
A jövő évi minimum 3 százalékos növekedési célhoz az kell, hogy a fogyasztás erősödjön, a lakhatás-, és családtámogatáson keresztül elinduljon egy bérkonvergencia, és növekedjenek a beruházások. A vállalkozásokat megerősítését szolgáló Demján Sándor program is ezt célozza hitellel, támogatással, tőke biztosításával, adminisztráció csökkentésével. Az a cél, hogy álljon össze egy menü a cégek számára, amikor elgondolkodnak azon, hogy érdemes Magyarországon üzlete fejleszteni és infrastruktúrát fejleszteni, olyan helyszínt választani, ahol a fejlesztések meg tudnak valósulni, mint a debreceni KKV parkban. Ilyen programokat akarunk támogatni másutt is – fejtette ki.
Az államtitkár elmondta, a fejlesztések fókuszába a GDP-hez legjobban hozzájáruló iparágakat teszik. Ilyen a járműipar, agrárium, egészségipar, műanyag és acél-, fémfeldolgozás, IT, telekommunikáció, valamint újdonságként a kreatív ipar, valamint az export orientált cégek támogatása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.