A Fitch Ratings szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök adócsökkentési tervei növelhetik a költségvetésre nehezedő nyomást. A nemzetközi hitelminősítő Londonban ismertetett helyzetértékelésében kiemeli: a republikánusok által aratott választási győzelmek azt valószínűsítik, hogy a szövetségi adósságlimit emeléséről szóló, januárban esedékes kongresszusi vitát sikerül jelentősebb ellenállás nélkül rendezni.
A Fitch hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy amióta tavaly a lehetséges legjobb AAA-ról egy fokozattal AA pluszra rontotta az Egyesült Államok adósosztályzatát, az amerikai költségvetési pozíció még tovább gyengült, jóllehet a reálgazdaság felülteljesítő volt.
A cég közölte: ebben a környezetben a hazai össztermékhez (GDP) mért amerikai államadósságráta folyamatos további emelkedésével számol, és jelenlegi előrejelzése szerint a GDP-arányos szuverén adósságállomány 2026-ig 122 százalékra emelkedik az idei évre várt 115 százalékról.
A Fitch kiemeli: az általa 2026-ra várt amerikai államadósságráta hozzávetőleg 1,5 százalékponttal magasabb a tavalyi leminősítés idején érvényben volt alapeseti előrejelzésénél. A Fitch Ratings elemzői 7,6 százalékra taksálják a hazai össztermékhez mért idei amerikai államháztartási hiányt, és
a 2025-2026-os időszakra is hasonló éves deficiteket várnak.
Hangsúlyozzák ugyanakkor, hogy a megválasztott elnök által ígért adópolitikai intézkedések kockázatokkal terhelik a 2025-re és 2026-ra szóló hiányelőrejelzéseket. Felidézik, hogy Donald Trump a társasági adót 21 százalékról 15 százalékra kívánja csökkenteni, és adómentességet ígért egyes jövedelmi kategóriákra, köztük a túlóradíjakra, a borravalóra és a társadalombiztosítási kedvezményekre.
A Fitch Ratings szerint ezek az intézkedések is növelhetik a deficitre ható felhajtóerőt. A tízéves amerikai kincstárjegy hozama szeptember óta csaknem 80 bázisponttal emelkedett, és a kamatfizetési kötelezettségek aránya a költségvetésen belül meghaladja a védelmi kiadásokét, vagy a Medicare szövetségi egészségbiztosítási programét - hangsúlyozza elemzésében a hitelminősítő.
A Fitch közölte: várakozása szerint a kamatfizetési kötelezettségek a szövetségi költségvetés bevételeinek 11,8 százalékára emelkednek 2025-ben az idei évre várt 11 százalékról, jóllehet a cég által az AA szuverén adósosztályzati kategóriába sorolt gazdaságok bevételarányos kamatkötelezettségi rátájának mediánja nem éri el a 4 százalékot.
A Fitch Ratings tavaly augusztusban vonta meg az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, AAA államadós-besorolást, a jelenleg is érvényes AA pluszra rontva a minősítést. A cég már akkor is azzal a várakozásával indokolta a döntést, hogy
a következő három évben romlanak az amerikai államháztartási mutatók és nő az államadósságteher.
A Standard & Poor's - a globális piacvezető hitelminősítők közül elsőként - már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az elit AAA osztályzatot, jelenleg szintén egy fokozattal alacsonyabb, AA plusz besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot.
A három globális hitelminősítő közül már csak a Moody's Ratings tartja nyilván a lehetséges legjobb besorolással az amerikai államadósság-kötelezettségeket, de tavaly november óta a Moody's is negatív kilátást tart érvényben a besorolásra.
Amerikai elnökválasztás: Joe Biden tisztán játszik - békés és rendezett lesz a hatalomátadás
Az elnök ötperces beszédében leszögezte, hogy a választás tisztességesen ért véget. Biden emiatt felszólította kormányának tagjait, hogy a hatalomátadást tisztán és becsületesen hajtsák végre. Biden megerősítette, hogy szerdán telefonon gratulált hivatali utódjának és egyben elődjének számító Trumpnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.