A miniszterelnök által vázolt elképzelés lényege, hogy az orosz gázmonopólium napi 60 millió köbméterre emeli az Európába szállított vezetékes gáz mennyiségét, az így felszabaduló folyékony gáz (LNG) kapacitásokat pedig Japánnak juttatja.
A Gazprom vezérigazgató-helyettese szerint azzal, hogy LNG helyett több vezetékes gázt szállítanak az öreg kontinensre, 40 ezer tonna folyékony gáz szabadítható fel Japán számára. Putyin közölte, hogy az Európai Unió elé terjeszti a tervet, amely a Gazprom vezetése szerint akár azonnal megvalósítható.
A Reuters emlékeztet: amellett, hogy az orosz döntés enyhíti az energia iránti kereslettel kapcsolatos aggodalmakat, egyúttal segíthet Moszkvának abban, hogy visszaszerezze piacainak egy részét Európában. Mint arról beszámoltunk, a Gazprom az elmúlt időszakban veszített európai részesedéséből, többek között Katar és Norvégia javára. Putyin olyannyira elégedetlen volt a Gazprom teljesítményével, hogy február elején közölte: ha a cég nem dolgozik elég hatékonyan, megfoszthatja gázszállítási monopóliumától.
Az orosz miniszterelnök szerint a probléma fő oka a gázszállítási eszközök elégtelensége, az infrastruktúra elmaradó fejlesztései miatt Putyin bírálta a Gazpromot, mondván: a cég mulasztásai fékezik az orosz gazdaságot. A Gazprom exportja 1,5 százalékkal csökkent tavaly, a vállalat vezetése az alacsonyabb európai keresletnek tudja be a fejleményt, Putyin szerint azonban a Gazprom nem dolgozik elég hatékonyan.
A ma bejelentett terv mellett Putyin részesedést ajánl japán cégek számára két szibériai gázmezejéből. A két szibériai mezőn a becslések szerint 3,2 ezer milliárd köbméter gáz található, ami több mint a világ teljes, éves gázfogyasztása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.