A közbeszerzési kartellben részt vevő cégek büntetőjogi szankcionálását erősen támogatná a logisztikai szakma – derül ki egyebek között a Transparency International (TI) Magyarország négy ágazatban végzett versenykultúra-felméréséből. A megkeresett 74 logisztikai cégből azonban csupán 16 képviselte magát, és csak hét válaszolta meg a felmérés minden kérdését.
A válaszadók közel háromnegyede szerint érezhető egyfajta versenyetika a szektorban. A logisztikai cégek nem fordulnak hivatalos szervhez, ha etikátlan üzleti magatartást tapasztalnak, helyette egyeztetnek vagy konfliktusba bocsátkoznak a versenytárssal, illetve tájékoztatják a szakmai szövetségeket. A versenyetikai kérdésekben a hivataloktól nem várnak jelentősebb előrelépést, inkább a közvetlen rendezés jellemző.
A kérdőív kitöltői olyan etikátlan üzleti gyakorlatokról számoltak be, mint az alap nélküli híresztelések (közeli csődről, politikai kötődésről), a nyilvános információk másolása (termékválaszték, információszolgáltatás, üzleti, biztosítási és ajánlati feltételek másolása) vagy a fontos információkkal és adatbázisokkal rendelkező alkalmazottak átcsábítása.
Bár a logisztikai szektor csekély válaszadási hajlandósága miatt nem készült részletes elemzés, de a cégek válaszai szerint – a többi vizsgált ágazathoz hasonlóan – leginkább szakmai rendezvényeken vagy tendereken találkoznak a versenytársakkal. A versenyetikával kapcsolatos irányelvek, esetleg program – ahol alkalmaznak ilyen irányítási eszközöket – kialakítása cégen belüli szervezeti egységek között megosztott feladatként valósul meg. A vállalatoknak általában nincs külön versenytársfigyelésre kialakított szervezeti egysége, de a válaszadók mindegyike tart versenytémájú tájékoztatást alkalmazottainak. n VG
Az utóbbi szakma volt a második legelzárkózóbb, a megkérdezett cégek körében csupán 9 százalékos volt a válaszadási hajlandóság. A 39 kérdésből álló online kérdőív négy nagyobb területet – piaci adottságok, versenyellenesség megnyilvánulásai, versenyügyek, és versenykultúra, versenyetika – érintett.
Az utóbbi szakma volt a második legelzárkózóbb, a megkérdezett cégek körében csupán 9 százalékos volt a válaszadási hajlandóság. A 39 kérdésből álló online kérdőív négy nagyobb területet – piaci adottságok, versenyellenesség megnyilvánulásai, versenyügyek, és versenykultúra, versenyetika – érintett.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.