Ám ami fontos, hogy a hét második felében megkezdődnek az egyeztetések a szakmai szervezetekkel a gyógyszerek állami támogatásának átalakításáról – idézi a Magyar Nemzetet az Equilor.
A lap értesülései szerint, ami pozitív hír lehet a gyógyszergyártóknak, hogy a Széll Kálmán-tervben eredetileg szereplő 2013-ig végrehajtandó 120 milliárd forintos kivonás helyett lehet, hogy csak 100 milliárddal fogják megkurtítani a kasszát.
Ugyanakkor a részletek még váratnak magukra, így sok okosat nem tudunk mondani az esetleges hatásokról. Az újság által összegzett forgatókönyvek szerint két lehetőség áll a kormány előtt: vagy hatósági árakat vezet be a gyógyszerpiacon, ám ezzel azt kockáztatja, hogy több nemzetközi gyártó és forgalmazó kivonulhat Magyarországról.
Ezért ennél valószínűbb forgatókönyv, hogy a támogatási rendszert alakítják át. Ez esetben bevételnövelő intézkedés lehet, ha a gyártók által fizetett 12 százalékos különadó megemelése (18 százalékra vagy 20 százalékra). A kormány emelhetné az orvoslátogatók után fizetett díjat és az is szóba került, hogy az úgy nevezett támogatásvolumen szerződéseket kötnék újra (ebben határozzák meg, hogy a biztosító mekkora mennyiség után juttat tb-támogatást).
A kiadáscsökkentéshez olyan intézkedéseket vezethetnek be, mint például az eredmény szemléletű támogatási rendszer, vagyis a kívánt hatás érvényesülésétől függne a támogatási szint megtartása. Elképzelhető még nemzetközi referenciaárazás bevezetése és a lejáró szabadalommal rendelkező gyógyszerek esetében pedig, hogy forgalomtól függne, milyen támogatást kaphatnak azok gyártói. Ötletből tehát nincs hiány, részleteket még nem tudunk, de a héten induló tárgyalásokat figyelemmel kísérjük, és számszerűsítjük az egyes gyártókra vonatkozó hatásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.