Az E.ON, az RWE és a Vattenfall közölte az AFP-vel, hogy ebben a hónapban már nem fizetnek abba az állami környezetvédelmi alapba, amelyet januárban hozott létre Berlin. A cégek eddig azért fizettek, hogy ezzel kompenzálják a német kormány döntését, amellyel több mint egy évtizedig meghosszabbította a 17 atomerőmű működési engedélyét.
A német kormány azonban a japán atomerőmű balesetét követően három hónapra felfüggesztette az erőművek élettartamának meghosszabbításával kapcsolatos döntési folyamatokat és egyben lezárta a hét legidősebb atomerőművet.
Az E.ON, az RWE, a Vattenfall és az EnBW az eredeti tervek szerint 300 millió eurót fizetett volna az alapba 2011-ben, de a Vattenfall szóvivője szerint a számla létrehozásának az erőművek élettartam-hosszabbítása adott alapot, vagyis addig nem fizetnek a cégek, amíg ez a kérdés megnyugtatóan nem rendeződik. (A Spiegel úgy tudja, hogy az eddig nem nyilatkozó EnBW is szünetelteti a kifizetéseket.)
Berlin a bejelentésre reagálva közölte: jelenleg vizsgálják az atommoratórium következményeit és elképzelhető, hogy ennek nyomán módosítják az energiacégekkel kötött megállapodásokat. Az RWE egyébként korábban közölte: pert indít a német állam ellen az erőművei bezárását elrendelő döntés ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.