Ebből a célból Bécsben találkoznak az 1986-os, a csernobili katasztrófát követően megfogalmazott nukleáris biztonságról szóló konvenció aláírói. A szabályozó hatóságok és 72 ország képviselői tíz napon át zárt ajtók mögött tekintik át a nukleáris biztonsági intézkedéseket.
"Komolyan kell venni az emberek millióinak aggodalmait a nukleáris energia biztonságosságát illetően" - hangoztatta Yukiya Amano, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség vezérigazgatója. "A nukleáris energiába vetett bizalom helyreállítása és megőrzése szempontjából életfontosságú a legszigorúbb nemzetközi biztonsági normák és teljes átláthatóság betartása, jó és rossz időkben egyaránt" - tette hozzá a szakértő a Bloombergnek nyilatkozva.
A fukusimai reaktorok helyzete pedig továbbra is "igen súlyos" - fogalmazott Amano, aki szerint "az abszolút prioritás a válság leküzdése és a reaktorok stabilizálása." Szerinte Fukusima megmutatta, hogy válság idején gyorsabban kell egymással kapcsolatba hozni a nemzetközi nukleáris szakértőket.
"Fukusima példátlan a nemzetközi nukleáris ipar történetében" - fogalmazott Luis Echavarri, a Nukleáris Energia Ügynökség vezérigazgatója Bécsben. "A kibontakozó válság valószínűleg jobban árt az energiaipar hitelességének, mint az 1986-ban történt csernobili katasztrófa - tette hozzá.
Időközben az atomerőművet üzemeltető Tokyo Electric Power Company (Tepco) részvényei rekord alacsony szintre süllyedtek a válsággal kapcsolatos bizonytalanság miatt. A részvények kurzusa Tokióban kedden 18 százalékkal zuhant. A természeti katasztrófa óta a Tepco részvényei több mint 80 százalékot estek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.