Annak ellenére, hogy az általánosan elfogadott fizetési határidő 8 nap, a D&B DunTrade® fizetési tapasztalataiból az derül ki, hogy a magyar cégek általában 30 nap körüli számlakiegyenlítési határidőket engednek. Nincs ez másként külföldön sem, mivel Szlovéniában is 32,5 nap volt 2010-ben az átlagos fizetési határidő, és Ausztriában is átlagosan 26 napra engedték a cégek partnereiket teljesíteni.
A számok az mutatják, hogy a magyar 30 napos átlagos számlakiegyenlítési határidő nemzetközi viszonylatban is átlagosnak mondható. Az elmúlt egy évben hazánkban csökkenés mutatkozott a számlateljesítési határidőkben, de Keleti József a Dun & Bradstreet ügyvezető igazgatója körültekintésre int.
Szerződéskötés előtt már nemcsak a potenciális partner pénzügyi adatait érdemes ellenőrizni, hanem azt is, hogy másoknál milyen határidővel fizet, mekkora késéssel egyenlíti ki számláit. A számok azt mutatják, hogy a magyar cégek az elmúlt időszakban fegyelmezettebben fizettek, de ez nemcsak a fizetési morál javulására utalhat, hanem arra is, hogy több cég ragaszkodik a rövidebb határidőkhöz, ezért a cégek fizetési szokásait a kockázatossági mutatókkal és pénzügyi adatokkal együtt érdemes szerződéskötés előtt vizsgálni.
Az átlagos fizetési késedelem tavaly havonta erős ingadozást mutatott, de az elmúlt három hónapban a 18-19 nap körüli szinten látszik stabilizálódni. Egyes iparágakban - a DunTrade® fizetési tapasztalat rendszer adatai alapján - 25 nap feletti számlakiegyenlítési késedelemmel kell számolni. Ezek az iparágak az ingatlanügyletek, az építőipar és a papíripar.
Keleti József felhívta rá a figyelmet, hogy van rá példa, hogy egy teljes iparág főbb szereplői összefognak, hogy segítsék a hatékonyabb pénzhez jutást, a gazdaság átláthatóbbá tételét. Van olyan iparág, ahol már megszületett az a törekvés, hogy a cégek elkerüljék a rosszul vagy egyáltalán nem fizető, és az egyik szolgáltatótól a másikra vándorló, tartozásokat maguk után hagyó megrendelőket.
A számok azt mutatják, hogy mind az átlagos fizetési határidő, mind a késedelem, mind pedig a 60 napnál nagyobb számlafizetési elmaradás aránya is csökkent az elmúlt időszakban. Ráadásul a cégek számláikat is nagyobb arányban fizetik időben, mint a múltban, ugyanis a kötelezettségek 52 százalékát határidőben, maximum 1 nap késéssel egyenlítik ki, míg korábban az 50 százalék körüli, vagy az alatti arány volt jellemző.
Az összes tényező együttes javulása már a gazdasági helyzet javulását, a nemfizetési veszteségek csökkenését jelzi. A számok azonban még mindig magasak, ezért nem vehető félvállról az előzetes vevőminősítés, a számlafizetési szokások alapos vizsgálata.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.