BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hol mennyibe kerül egy szállodai szoba? - Felmérés

Míg 2010 első negyedévében a világ legtöbb pontján esett a szállodai szobák ára, addig az idei év első három hónapjában már mélyebben kellett a zsebükbe nyúlniuk az utazóknak. A legtöbbet átlagosan Sydneyben kell fizetni egy hotelszobáért, majdnem két és félszer annyit, mint Budapesten.

A HRS szakportál felmérése alapján az első helyen Sydney áll, ahol az átlagos szobaár mintegy 177 eurónak felelt meg, ez 27 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A második helyezett New York lett hozzávetőleg 150 eurós átlagárral, ami 15 százalékos növekedést takar. Szorosan mögötte áll Rio de Janeiro, ahol átlagosan 149 eurót kellett fizetni egy szobáért. Vancouver, a tavalyi téli olimpia vendéglátója, a képzeletbeli lista akkori első helyezettje alaposan lecsúszott: átlagára 74 euró alá csökkent.

Olcsóbbak lettek a szobák Dubaiban, Miamiban és Mexikóvárosban is. Az árak Malajzia fővárosában, Kuala Lumpurban voltak a legalacsonyabbak, itt átlagosan 52 euróval kevesebbet kellett fizetni, mint Sydneyben.

A szállodai árak majdnem az összes európai városban növekedésnek indultak. Különösen Athénban és Moszkvában, előbbiben 20 százalékos volt a növekedés 72 euróra, utóbbiban 15,4 százalékos 149 euróra. Ezzel Moszkva ismét az európai lista élén áll, a második Zürich 141 euróval, a harmadik Oslo 129 euróval, a negyedik pedig Stockholm 123 euróval.

Kevesebbet profitált a fellendülésből Prága és Budapest. Prágában, Európa legkedvezőbb szállodai árakat kínáló városában 55 euró körül maradtak az árak, Budapesten pedig lecsökkentek 64 euró alá.

Jellemzően emelkedtek a szállodai árak Németországban is, ha nem is jelentősen. Hannoverben 0,02 százalék, Münchenben 7,7 százalék volt a növekedés. Hamburgban viszont 2,2 százalékos, Berlinben 4,6 százalékos csökkenés volt tapasztalható, a pálmát Nürnberg vitte el 5,9 százalékos mínusszal. A legmagasabb szobaárat, 103 eurót Frankfurt am Mainban kellett fizetniük a vendégeknek 2011 első három hónapjában, Kölnben 101 euró, Düsseldorfban 97,50 euró volt az átlagár. A legkedvezőbb átlagárat (77 euró) Drezda kínálta.

A kereskedelmi szálláshelyekről pénteken a magyar KSH is kedvező adatokat tett közzé. A szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 4,9 százalékkal emelkedett 2010-hez képest. A kereskedelmi szálláshelyek 2010. január–februárban összesen 26 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíj-bevétel 13 milliárd forint volt. A vizsgált időszakban a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13 435, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 4485 forint volt, amely 11,5 százalékos emelkedés előző év ugyanazon időszakához képest. Budapesten a három–öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára 8600 és 27 300, az egy kiadható szobára jutó árbevétel 2100 és 12 800 forint körül alakult.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.