A leginkább kockázatos iparágaknak stabilan az építőipar valamint a kis-és nagykereskedelmi vállalkozások minősülnek. Ezek mellett az eljárás alá vontak között az ingatlangazdálkodási, a turisztikában, valamint a gépjárműiparban tevékenykedő vállalkozások vannak nagy számban az első negyedévben derül ki a Coface Hungary legfrissebb elemzéséből.
A esetek több mint 55 százaléka végelszámolás, volumene közel hatvan százalékkal nőtt meg. Az ügyek másik nagy hányadát a felszámolások teszik ki, a legkisebb részét, az összes eljárás egy százalékát pedig a csődeljárások alkotják. A végelszámolások ilyen mértékű megugrásának az okát Czibor Zsolt a Coface Hungary jogásza azzal magyarázza, hogy az esetek nagy tömegét a kényszer végelszámolások teszik ki, aminek drasztikus emelkedése egyrészről a piac állami tisztításának hatékonyságát, és az eljáró szervek elkötelezettségét tükrözi, ugyanakkor felveti annak problémáját, hogy ezen eljárás ritkán nyújt hatékony védelmet, és kézzel fogható megtérülést a hitelező számára.
A fizetésképtelenségi eljárások számát ágazatonként vizsgálva kiderül: a legtöbb fizetésképtelenségi eljárásban az építőipari és kis-, illetve nagykereskedelmi cég érintett, az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 19 százalékát építőipari cégek, további 23 százalékát kis-és nagykereskedelmi vállalkozások ellen indították az év első három hónapjában. Ezek mellett az eljárás alá vontak között az ingatlangazdálkodási, a turisztikában, valamint a gépjárműiparban tevékenykedő vállalkozások vannak nagy számban.
Ha figyelembe vesszük az adott szektorban működő vállalkozások számát azaz a kockázatosságot reálisan tükröző fizetésképtelenségi hányadot akkor az üzleti szolgáltatást végzők, a fuvarozók valamint a faiparosok állnak az élen, de az országos átlag felett található számos ágazat, mint: az építőipari cégek, az acél és fémipar, a turizmus és vendéglátást végzők, a kereskedelmi vállalkozások, a papír és csomagolóipar valamint a gépjárműipar.
A legnagyobb változást a mezőgazdasági cégek produkálták. Az ágazat rendkívül forrásigényes és mivel az eddig nagy összegekkel a termelőket finanszírozó meghatározó szállítók érezhetően óvatosabbá váltak a hitelre történő kihelyezésekben, ez a termelői kört is kedvezőtlenül érinti. Ráadásul az alulfinanszírozottság azokat a gazdaságokat halmozottan hátrányos helyzetbe hozza, amelyek a tavalyi rendkívüli időjárási körülmények közepette az átlagosnál rosszabb terméssel voltak kénytelenek szembesülni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.