Tűzoltásként 67 milliárd forint kell ahhoz, hogy a rezidensek 85-97 ezres havi bérét 200 ezerre, a kezdő szakorvosokét e fölé emeljék, különben a fiatalok távoznak.
Annak kapcsán mondta ezt az elnök, hogy gőzerővel folyik a egészségre káros élelmiszerekre kiróni szándékozott népegészségügyi termékdíj bevezetésének előkészítése. Ennek egyik változata 386 milliárd forint extraadó-bevétellel számol, amelyre sokan kivetették a hálójukat.
Pedig a pénz harmadából a nemzetgazdasági átlagfizetés háromszorosára, nettó 370-380 ezer forintra emelhetnék az orvosok bérét, amellyel elégedettek lennének. A magyar gazdaságtól ugyanis nem várható el, hogy a nyugati országokéhoz igazítsa az orvosbéreket, de az országos bérarányok rendezését igen – tette hozzá Papp Magor.
Az orvosok elvándorlása nem riogatás: tavaly 1111-en kérték ki a hatóságtól a külföldi munkavállaláshoz szükséges igazolást. Egy szakorvosjelölt Angliában 4300 eurónak megfelelő fizetést kap. Utalva a jobb egészségügyi mutatókkal rendelkező csehekre, az elnök elmondta: jogszabályi ígérvénnyel vissza lehetett tartani a távozni akaró orvoskart. Jó lenne, ha ezt a magyar politika is megtenné.
kormányzati gesztusra lenne szükség
Miközben soha nem tapasztalt orvosi migráció kezdődött, s az egészségügyért felelős államtitkár pénzforrások után kutat, az adópolitikáért felelős nemzetgazdasági tárca hallgat. Csak remélni lehet, hogy nem sokáig, s azt is, hogy a népegészségügyi termékdíj az egészségügyben marad – mondta Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, aki szerint a kormánynak sürgősen gesztust kellene gyakorolnia, mivel az ágazat kritikus forráshiánya miatt elszegényedett kórházak már évek óta nem tudnak bért emelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.