Az atomerőmű szakemberei aggódnak amiatt, hogy a reaktorban valószínűleg még mindig hidrogén képződik, amely berobbanhat, ha kapcsolatba lép a levegőben lévő oxigénnel. A nitrogént várhatóan szerdán kezdik pumpálni az egyes reaktorba, s a művelet napokig eltarthat.
Szakértők nem zárják ki, hogy a művelet kezdetén sugárzó anyagok kerülnek a légkörbe. Ezért ideiglenesen evakuálnak minden dolgozót az egyes, kettes, hármas és négyes reaktorblokkból.
Hidrogénrobbanások súlyos károkat okoztak a március 11-i földrengés és szökőár miatt a Fukusima 1. atomerőmű két reaktorának külső épületében, de a reaktormagok nem sérültek meg.
A földrengésről és az atomkatasztrófáról mindent egy helyen itt olvashat!
A magyar lakosság biztonságban van, a háttérsugárzás nem emelkedett - jelentette ki Bakondi György katasztrófavédelmi kormánybiztos az InfoRádió Aréna című műsorában a fukusimai atomerőműben történtekkel kapcsolatban.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője elmondta: a szervezet honlapján folyamatosan közlik a mérési eredményeket, amelyek azonban semmiféle intézkedést nem indokolnak.
Egy héttel ezelőtt laboratóriumi körülmények között ugyan ki lehetett mutatni rövid felezési idejű jód jelenlétét a levegőben, annak mennyisége azonban rendkívül csekély volt: a rasztási határérték egymilliomod része. Éppen ezért jódtablettát sem szükséges szedni - hangsúlyozta Bakondi György.
A Fukusimából érkező adatokat a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség gyűjti, dolgozza fel és adja tovább, amellyel szoros kapcsolatban van a Magyar Országos Atomenergia Hivatal, így az OKF minden információhoz hivatalos forrásból jut - magyarázta a katasztrófavédelmi biztos, megjegyezve: emellett persze minden ország megosztja az atomkatasztrófával kapcsolatos értesüléseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.