A vállalat csoport konszolidált, nem auditált, nemzetközi számviteli elvek alapján készült (IFRS) tőzsdei gyorsjelentése szerint a jobb eredményt alapvetően a magasabb kőolaj jegyzésáraknak és a rekordnagyságú szénhidrogén termelésnek köszönhető, de az átszervezett feldolgozás-kereskedelem üzletág is lényegesen jobb üzleti eredményt ért el. A javulás másik jelentős része a készletek átértékeléséből és az árfolyamnyereségből adódott.
A gyorsjelentés idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki elmondta: továbbra is a két fő üzletáguk fejlesztésére koncentrálnak. A kutatás-kitermelésben a megnövekedett termelés szinten tartása, hosszú távon a kutatás által vezérelt növekedés folytatása, illetve a további horvátországi kutatási lehetőségek kiaknázása a cél. A feldogozás-kereskedelemben a régiós vezető pozíció megerősítésére törekszik a Mol, folyamatos hatékonyságjavítással és a Rijekai Finomító további modernizációjával.
A csoport speciális tételek nélküli számított kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenés előtti eredménye (EBITDA) az előző év azonos időszakához viszonyítva 51 százalékkal 186 milliárd forintra nőtt, míg a speciális tételek nélküli üzleti eredmény több mint duplájára emelkedett és 120,9 milliárd forintot tett ki az első negyedévben.
Az kutatás-termelés (upstream) szegmens speciális tételek nélküli üzleti eredménye az első negyedévben 62 százalékkal, 87,5 milliárd forintra emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Mindebben nagy szerepet játszott, hogy megnőtt az adriai off-shore, azaz tengeri, illetve a szíriai termelés, 20 százalékkal emelkedtek a nemzetközi szénhidrogén jegyzésárak, s a dollárral szemben gyengébb volt a forint és kuna is.
A feldolgozás-kereskedelem (downstream) szegmens speciális tételek nélküli üzleti eredménye 39,1 milliárd forint volt, 43 milliárd forinttal magasabb az előző év azonos időszakához képest, amikor ezen a soron 1,7 milliárd forint veszteséget könyvelt el a Mol. A megnövekedett eredményre kedvezően hatott a Brent és Ural olajok közötti nagyobb árkülönbözet, a készletátértékelés és az árfolyamnyereség.
A Mol csoport 2011. január elsejétől a petrolkémiai szegmenst megszüntette, és ettől az időponttól az a downstream részét alkotja. A petrolkémia üzleti nyeresége speciális tételek nélkül 2,7 milliárd forint volt az első negyedévbe, szemben az egy évvel korábbi 2,2 milliárd forint veszteséggel.
A gyorsjelentés szerint a kelet-közép-európai régió motorüzemanyag-kereslete az előző évi alacsony szinthez képest kis mértékben, 1,5 százalékkal nőtt. Míg a régiós gazdaságok fokozatos fellendülésével összhangban a dízel iránti kereslet 4 százalékkal emelkedett, a motorbenzin-kereslet, főként lakossági szektor alacsonyabb vásárló ereje miatt több mint 4 százalékkal visszaesett. A jelentés megjegyzi, hogy a benzin világpiaci jegyzésára 27 százalékkal emelkedett egy év alatt.
A Mol-csoport március végén 1.630 töltőállomást üzemeltetett, ebből 364-et Magyarországon. A társaság magyarországi kiskereskedelmi üzemanyag-értékesítése stabil piaci részesedés mellett 1,7 százalékkal csökkent: a benzin és az autógáz értékesítése 6,6 százalékkal és 0,3 százalékkal mérséklődött, amit részben ellensúlyozott a gázolaj-értékesítés 1,8 százalékos növekedése.
Szlovákiában a magasabb üzemanyagárak ellenére, amit részben az adótörvények január 1-jei változása okozott, a kiskereskedelmi üzemanyag értékesítés 6,5 százalékkal növekedett az első negyedévében elsősorban a javuló gazdasági környezet hatására emelkedő dízel-értékesítés miatt. Horvátországban a kiskereskedelmi értékesítés 0,5 százalékkal nőtt, míg Romániában stagnált.
Az átalakított gáz midstream szegmens speciális tételek nélküli üzleti eredménye 18,6 milliárd forintot ért az első negyedévben. Az eredményhez továbbra is az FGSZ Zrt. hozzájárulása volt a legnagyobb, bár a gáz tarifák július 1-jével történt ideiglenes befagyasztása kedvezőtlenül érintette a gázszállítási üzletág eredményét.
A pénzügyi műveletek nettó eredménye 28,6 milliárd forint volt, szemben az egy évvel korábbi 23,8 milliárd forint pénzügyi veszteségével. Az idén az első negyedévében 48,8 milliárd forint nettó árfolyamnyereség keletkezett, a tavalyi 11,7 milliárd forint veszteséggel szemben.
A beruházások és befektetések értéke 34,2 milliárd forint volt az első három hónapban, 59 százalékkal kisebb mint az előző évben. A beruházások az upstreamben a kelet-közép-európai régióra és Szíriára, míg a downstreamben a pozsonyi hőerőmű bővítésére és a Rijekai Finomító modernizációjának befejezésére
fókuszáltak.
A nettó hitelállomány 852,3 milliárd forintra csökkent, javuló 29,9 százalékos eladósodottságot eredményezve 2011. március végén.
Az Equiloe szerintmindenképpen elgondolkodtató, hogy az ilyen jelentős eredményjavulás ellenére sem sikerült érdemben fordítani az eladósodottsági mutatón, habár a nettó adósságráta a tavalyi körülbelül 31 százalék körüli szintről 29,9 százalékra csökkent, a javuló EBITDA és a valamivel az árfolyamhatás miatt csökkenő nettó adósságnak köszönhetően, továbbra is tetemes adósságtörlesztést nyög a Mol.
A szabad cashflow termelés nem néz ki túl jól, jelentős tőkeberuházások viszik el a szabad készpénzt, ráadásul a finomítói modernizációs programok, például a rijekai, a jövőben is komolyan CAPEX terhet róhatnak a csoportra. A működésből származó cashflow ugyanakkor erős képet mutat, ott mintegy 55 százalékos volt a bázisidőszakhoz mért javulás.
Az első értékelések pozitívak lehetnek a társaság eredményével kapcsolatban, ugyanakkor nagy meghúzásra nem számítunk (a tegnapi vételi erő részben kimeríthette ezt), a Mol későbbi teljesítményére a nyersanyag piaci folyamatok, illetve a dollár árfolyammozgása fog jó eséllyel hatni. Illetve ami cég specifikus hír lehet, az a horvát kormánnyal folytatott tárgyalások kimenetele, illetve az INA többségi tulajdonának megszerzésére irányuló magyar törekvések, de érdemes lesz figyelni a kitermeléshez kapcsolódó kutatási eredményekre is, pl Kurdisztánban érik a meglepetés - jegyzi meg az Equilor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.