Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár nemrég közölte, hogy a nemzeti megújuló cselekvési terv szerint a geotermikus energia és a földhő részesedése a megújuló energiahordozók között 2020-ig a mai nyolc százalékról 19-re emelkedhet, hasznosításuk mértéke pedig megötszöröződik.
„A geotermikus energia mezőgazdasági célú felhasználásában jelenleg a világ élmezőnyében vagyunk” – hangoztatta Tóth Anikó Nóra. Magyarországon jelenleg 193 működő termálkúttal 67 ha területű üvegház és 232 ha fóliasátor fűtését oldják meg. Az állattartásban ötvenkét helyszínen hasznosítják a geotermikus energiát halastavak, baromfikeltetők, istállók temperálására. Negyven településen több mint 9000 lakást fűtenek geotermikus energiával. A legnagyobb (2714 lakás és 185 közületi fogyasztót ellátó), 10 MW hőteljesítményű geotermikus távfűtőrendszer Hódmezővásárhelyen üzemel jó hatásfokkal és gazdaságosan. A vízvisszasajtolás költségei ellenére a távfűtés költsége a gáztüzelésű távfűtéséhez képest 40 százalékkal kisebb.
„A rendelkezésre álló hőlépcső kihasználása jelentősen javítható lenne” – hangoztatta a szakértő. Tóth Anikó Nóra szerint a lakosság, a potenciális felhasználók nagyon alulinformáltak, például nem tudnak különbséget tenni a hévízkitermelés (a 30 Celsius-foknál melegebb vizek kitermelése, ahol a meleg víz hőtartalmát hasznosítják) és a hőszivattyús (nem termelnek ki vizet, a talaj vagy a kőzet hőjét hasznosítják egy közvetítő anyag – főként víz – segítségével) termelés között. Tóth Anikó Nóra kiemelte, hogy a fejlődés egyik pillére a hőszivattyús termelés. A másik pillér a kitermelt hévíz hőtartalma sokkal nagyobb hányadának hasznosítása. Hőmérsékletlépcsők szerint kellene kialakítani a fogyasztókat, ezzel szemben ma 60-65 Celsius-fokos termálvizeket is elfolyatnak hasznosítás nélkül, pedig már egy 25 fokos víz is hasznosítható hőszivattyúval. Az egyetemi adjunktus szerint a geotermikus energia szélesebb felhasználását az állami támogatás hiánya is gátolja.
Komoly akadály a szigorú visszasajtolási kényszer, amelyet Tóth Anikó Nóra nem minden esetben tart indokoltnak. A beruházási költségeket ez az eljárás közel duplájára emeli. „A környezetvédelem vélt szempontjai irrelevánsak, a legtöbb termálvíz nem tartalmaz mérgező anyagot, sőt ivóvíz-minőségű” – hangoztatta a szakértő. Az egyetemi adjunktus szerint egy árvíz alkalmával sokkal több szennyező anyag kerül az élő vizekbe, mint ha termálvizet vezetnénk bele. „A visszasajtolást ráérünk elkezdeni, ha a gazdasági helyzetünk és főleg a mezőgazdaságunk megerősödik” – vélte a geotermikus szakosztály elnöke.
Bencsik szerint a visszasajtolás mellett szól a fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosítása és a magas sótartalmú termálvizek esetleges felszíni környezetterhelésének elkerülése. Az államtitkár úgy vélte, ellene szól viszont a berendezések magas költségigénye és az ország eltérő kőzettani adottságai. Utóbbiak érzékenyen érintik a hazai zöldség- és virágkertészetek versenyképességét, melynek romlása munkaintenzív agrármunkahelyek tízezreit lehetetlenítheti el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.