Kína gyakorlatilag egyedüliként látja el a világpiacot a többek között mobiltelefonokban, hibrid autókban és más modern berendezésekben használt ritkaföldfémekkel. A piac 95 százalékát lefedő kommunista ország az elmúlt időszakban gyárbezárásokkal és az exportkvóta csökkentésével növelte ellenőrzését a nyersanyagok felett. A hivatalos indoklás szerint Peking csak nemzeti érdekeinek védelmében és a környezetszennyezés ellen tesz lépéseket és nem áll szándékában presszionálni a globális gazdaságot.
Az ország legújabb lépései viszont nehezen értelmezhetőek máshogy, hiszen Peking bejelentette, hogy emeli a high tech iparban használt alapanyagokra kivetett adót. És bár ígéretet tett az exportálható mennyiség növeléséről, az biztos, hogy – az AFP által idézett hivatalos közlés szerint – jelentősen csökkenti a ritkaföldfém-termelésben résztvevő vállalatok számát és különválasztja az ágazatot az egyéb bányászati tevékenységektől. A kínai kormány egyúttal bejelentette, hogy súlyos büntetéssel néz szembe az a cég, amely a piac más szereplőinek adja el az export kvótát. Kína ezzel párhuzamosan növeli a ritkaföldfém kategóriában szereplő anyagok számát azzal, hogy a csoportba foglalja azokat a vasötvözeteket, amelyek legalább 10 százaléknyi ritkaföldfémet tartalmaznak.
Elemzők szerint Kína célja elsősorban nem az árak felhajtása, hanem a nyersanyagok hazai piacon tartása, hiszen így az ázsiai ország rákényszerítheti partnereit, hogy a földfémek helyett készterméket, például mágnest vásároljon tőle. A hírügynökség szerint jelenleg a kínai vállalatokon kívül mindössze két cég; az amerikai Molycorp és az ausztrál Lynas képes kereskedelmi mennyiségű ritka földfém előállítására. Utóbbi egyébként 2009-ben nemzetbiztonsági okokra hivatkozva megakadályozta, hogy egy kínai cég többségi részesedést vásároljon belőle. A Molycorp most igyekszik újra megnyitni nyolc éve lelakatolt bányáját
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.