A szakértők véleménye szerint 90 százalék az esély arra, hogy erős földrengés rázza meg ezt a régiót a következő harminc évben, ezért Naoto Kan miniszterelnök felszólította az üzemeltető Chubu Electric Powert, hogy állítsa le a Sizuokában található atomerőmű mindhárom reaktorát. "Ha a Hamaoka atomerőműben baleset történik, annak súlyos következményei lennének" – fogalmazott Kan az AP jelentése szerint.
Egyelőre a Tokiótól nyugatra található üzem az egyetlen, amelynek bezárásáról döntött a hatóság azt követően, hogy a március 11-i földrengés tanulságaira alapozva biztonsági felülvizsgálatot tartottak a teljes japán nukleáris szektorban. A sizuokai lakosok egyébként régóta követelik az atomerőmű leállítását.
Mint arról beszámoltunk, a fukusimai katasztrófát követően több szakértő aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy – a cunami által tönkretett létesítményhez hasonlóan – a többi japán atomerőmű sem kellően biztonságos. Ezt mutatja, hogy a telep vészhelyzet esetén alkalmazandó dokumentumai mindössze egy beteghordozó, egy műholdas telefon és ötven védőöltözet biztosítását írják elő. A tervek nem emlékeznek meg sem a tokiói tűzoltók szerepéről, sem a hadsereg esetleges bevetéséről. Sokat mondó az is, hogy fő kommunikációs eszközként a faxot tekintették az útmutató szerzői.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség vészforgatókönyv készítését ajánlja tűzesetek, árvíz és földrengés esetére is, feltételezve, hogy a természeti csapás jelentős kárt okoz az erőmű bizonyos részeiben. A fukusimai üzem vezetői azonban saját terveikben nem részletezték, milyen események várhatóak egy súlyos földrengés esetén, annak ellenére, hogy Japán földmozgások szempontjából az egyik legforróbb területnek számít. A japán nukleáris biztonsági ügynökség már közölte, hogy a reaktorok ellenőrzésének szigorítását tervezi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.