A piac legnagyobb ingatlanközvetítője felhívta a figyelmet arra, hogy a családi házak esetében nehezebb összehasonlító elemzést végezni, mint a lakásoknál, hiszen itt számos plusz tényező is kihathat az árra. Ilyen lehet a a telek mérete vagy beépíthetősége, illetve zöldterületi mutatója. Elemzésük nem tér ki ilyen körülményekre, elsősorban a házak méretét és minőségét figyeli.
Eszerint, ha az átlagos fölötti, de még nem az exkluzív minőségű ingatlanokat nézzük, az idei első negyedévében megvett házak vásárlói más-más igényeket támasztottak leendő otthonaikkal szemben. A keleti oldalon a vásárlók a 80-140 négyzetméter közötti házakat vették, e fölé nem igen merészkedtek. A nyugati oldalon zömében 120 négyzetméter alatt vásároltak, de itt már előfordult a 160 négyzetméter fölötti vétel is. Ha négyzetméter árakat nézünk, úgy a Tiszántúlon 50-150 ezer forint közé esik a legtöbb négyzetméterenkénti ár, a Dunántúlon ez homogén, de a legtöbb vásárló 100-200 ezer forintos áron vett házat. Mindkét országrészben a 15-20 millió forint közötti ingatlanokat vásárolták leginkább, de a nyugati oldalon néhány 30, 40 millió fölötti ház is gazdára talált.
A lakhatatlan vagy felújítandó kategória fölötti 100-150 négyzetméteres eladó házak a nyugati oldalon fél év alatt találtak gazdára, keleten kicsit jobb a helyzet, átlagban 5 hónap alatt cseréltek tulajdonost az ingatlanok. Mindkét országrészben átlagosan az volt jellemző, hogy az első irányárhoz képest 10 százalékkal kellett levinni az ingatlanárat, hogy jöjjenek a vevőjelöltek. Ők további 3-4 százalékos alku után kötöttek megállapodást. (Ez az átlag, természetesen akadt olyan kivételes eset, aki végül fél áron, de olyan is, aki jóval drágábban adta el a házát, mint azt elsőre gondolta.)
Ebben a kategóriában az elmúlt másfél évben szűkült a négyzetméterárak közti különbség. Nyugaton 165 ezerről, keleten 145 ezer forintról indult az olló ami 140-150 ezer forint között záródik mostanra. Azonban ha tovább szűkítjük a kategóriát és visszamegyünk az átlag feletti (még nem exkluzív) kategóriába, akkor ismét nagy a szakadék, a Dunántúlon 180 ezer, a Tiszántúlon csupán 135 ezer forint az idei második negyedéves átlagár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.