A korábbi megnevezéseket felváltják az EU-s kategóriák, így a minőségi, védett eredetű, valamit táj- és asztali borok helyett a jövőben az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott bor, az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott bor és földrajzi jelzés nélküli borkategória lesz érvényes. Az első kategóriához 29 termékleírást, a másodikhoz ötöt készítettek el a borászok.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter elmondta: a leírásokból kiderül, hogy egy adott borfajtát milyen földrajzi helyen, milyen eljárással gyártanak, és milyen paramétereknek kell megfelelnie. Ezzel a szabályozás több régi vitát lezár – tette hozzá Fazekas.
Az uniós szabályozásnak megfelelő kategóriák a fogyasztók számára érthetőbb besorolásokat jelentenek, amelyek piacképe-sebbé tehetik a magyar borokat belföldön és az EU más tagállamaiban egyaránt – fejtette ki tegnap sajtótájékoztatón Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára. Hozzátette: a beérkező termékleírások az adott vidék bortermelőinek konszenzusán alapulnak, és jól tükrözik a magyar borászat hagyományait. A termékleírások a 2009. július 31-i állapotot rögzítik, ezeknek kellett a múlt hónap végéig beérkezniük.
Feldman Zsolt újságírói kérdésre megerősítette: azoknál a boroknál, amelyeknek nincs termékleírásuk, nem használhatják a fenti megnevezéseket, de a már elkészült leírások – amennyiben a borászok érdekei úgy kívánják – később módosíthatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.