A hatóságok úgy döntöttek, hogy mégsem a Gazprom leányvállalatának, a Mezsregiongaznak az elektronikus kereskedelmi rendszerét használják e célra, hanem a Szentpétervári Nemzetközi Kereskedelmi Értéktőzsdén (SPIMEX) bonyolítják majd az ügyleteket – írja az orosz RBK.
A napokban az orosz energiaügyi minisztérium újabb javaslatot nyújtott be a gáztőzsde megszervezésére, bár a kereskedelem helyét nem említi. Korábban a SPIMEX alelnöke, Timur Hakimov nem utasította el az ötletet, hogy a szentpétervári tőzsdén folyjon a gázkereskedés. Mint elmondta, a SPIMEX készen áll rövid és hosszú távú jegyzésekre is, ugyanakkor egy másik forrás szerint a kezdeti időszakban csak spotkereskedelmet folytathat.
A Pénzügyi Piacok Állami Szolgálata ellenzi, hogy a gáztőzsde a Gazprom rendszerét használja. Azért fogadta el a kiegészítő javaslatot, mert az eredeti tervezet nem intézkedik arról az átmeneti időszakról, amíg a gáz kereskedelme a Gazprom rendszeréről az árutőzsdére kerülne – mondta a minisztérium szóvivője. Legkésőbb augusztusban dönt a kormány a javaslatról.
A Gazprom szerint kár volt a kormányszerveknek visszalépniük. A vállalat szóvivője elmondta, hogy bár minden kezdet nehéz, ha ez az ötlet lehetőséget kapott volna továbbfejlesztésre, akkor hozzájárulhatott volna a tőzsdeszabályok alakításához. A kormány egyetlen tőzsdét szeretne működtetni, ahol bármilyen árucikkel lehetne kereskedni, így nincs értelme egy szaktőzsdét létrehozni – mondta Vitalij Krjukov, az orosz IFD Kapital elemzőintézet munkatársa. Mint hozzátette, a független gáztermelők nyernek majd a most kialakult ötleten alapuló rendszeren, mivel a termelésük évről évre növekszik, a pluszmennyiséget pedig garantált áron tudják majd eladni. A Gazprom viszont arra kényszerül, hogy közvetlenül a vásárlókhoz szállítsa a gázt.
Viktor Nyikolajev, a SPIMEX és az Orosz Tőzsdeegyesület vezetője szerint a gáz- és olajkereskedelmet a kormánynak kellene felügyelnie, szemben a korábbi gyakorlattal, amikor a Gazprom irányított, és ezt állami felügyeletek ellenőrizték. A fő a valódi kereskedelem létrehozása, amely mellett a tőzsde léte kisebb jelentőségű – tette hozzá.
Az energiaminisztérium is tartja magát korábbi döntéséhez, hogy a Gazprom nem vihet a tőzsdére több gázt, mint az összes független termelő együtt.
Magyarországon sem az internetes gázkereskedelmet beindított társaság, az FGSZ ellenőrzi majd a gáztőzsdét a nemrég született szabályozás szerint. A tőzsdét a szervezett áramkereskedelmet kézben tartó HUPX Zrt.-nek vagy teljes tulajdonú leánycégének kell majd irányítania, az erre vonatkozó engedélykérelmét július 31-ig kell benyújtania az energiahivatalhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.