BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szócska cáfol: Nem hasítanak ki forrásokat

Egyetért a kormány az egészségügy térségi alapon történő átalakításával, így nyolc, a progresszivitás alapján felépülő egységre osztják az intézményrendszert. Ezekben az egységekben egészségszervezési központok tervezik meg a racionális betegutakat.

E központok nem alapkezelők, feladatuk, hogy menedzseljék az oda tartozó intézmények gazdasági együttműködését, amelytől tetemes megtakarítást remél Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár. A Semmelweis-tervet elfogadta a kormány, és napokon belül megjelenik a végrehajtását célzó kormányrendelet – tájékoztatta tegnap az ágazat kamaráinak vezetőit az államtitkár.

Cáfolta, hogy az egészségszervező központok fenntartására pénzt hasítanának ki a forráshiányos Egészségbiztosítási Alapból (EA). Ám a kórházak hatékonyságjavító beruházásai, köztük az informatikai rendszerek, az adatbázisok egységesítése, a működés és a közös közbeszerzések pénzt igényelnek, erre más forrásból központonként megközelítőleg 1,6 milliárd forinttal kalkuláltak. Előzetes számítások szerint ez a befektetés megtérül a párhuzamosságok és az esetenként felesleges diagnosztikai vizsgálatok megszüntetésével.

A megtakarítás a kormány döntése szerint az ágazatban marad, amelyből a rossz fizetéseket némileg javíthatják. Az egészségügy átfogó forrásbővítése azonban az ország gazdasági helyzetétől és a politika döntésétől függ – tette hozzá Szócska Miklós. Annak ellenére, hogy most a Széll Kálmán-terv kap prioritást, jó eséllyel indul az ágazat, hiszen a Semmelweis-terv a jelenlegi merev, XIX. századi struktúra helyébe lerakta a XXI. század egészségügyi intézményrendszerének elméleti alapjait – mondta.

Az egészségügyi kamarák vezetői támogatják a Semmelweis-tervet, de megvalósítását – pénzforrások híján – aggályosnak tartják. Beszámoltak arról, hogy az előírások szerint folyik az ismét kötelezővé tett kamarai tagság szervezése. Akik korábban kiléptek, most visszajelentkeztek az orvosi, a gyógyszerészi és a szakdolgozói kamarába. Mindhárom november végén, december elején tartja országos tisztújító közgyűlését, amelyet a küldöttválasztások előznek meg.

Javaslat az extrém adóra

Változatlanul javasolja a most kivetett népegészségügyi termékdíj mellett az „extrém adó” bevezetését a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület – erősítette meg lapunknak Csiba Gábor elnök. Ez az extrém sportot űzőket, ittasan, gyorshajtóként sérült gépkocsivezetőket érintené. Javasolja az alkohol és a dohánytermékek többletadójának kivetését, amelyből pluszbevétel keletkezhet az egészségügyi ellátórendszer számára.

Ezek az adók azért is indokoltak, mert az érintettek kezelése hatalmas közpénzt hasít ki az OEP-kasszából.

Ezek az adók azért is indokoltak, mert az érintettek kezelése hatalmas közpénzt hasít ki az OEP-kasszából. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.