A Békés megye északi részén gazdálkodó Bartha Sándor agrárvállalkozó és Fehér Mihály családi gazdálkodó Dévaványa és Gyomaendrőd térségében elhelyezkedő földjeit műveli. Ez a jellegzetes alföldi táj az ország egyik legmélyebben fekvő pontja, a tengerszint feletti magasság mindössze 86 méter. A tájat mindenhol gazzal, náddal benőtt vízelvezető árkok szegélyezik, a mintegy húszezer hektárt védelmező hálózat rendszeres és hatékony kotrással, a közlekedőedények fizikáját kihasználó, gépesített „szivornyával” egészen a rendszerváltásig működött. „Olyan csatornarendszer van errefelé, hogy ha beleesne egy busz, nem látszana ki belőle, mégis elönt bennünket a víz” – érzékelteti a helyzet abszurditását Fehér Mihály.
A rendszerváltás után a földterületek szétaprózásával együtt a csatornák, vízelvezető árkok jelentős része is kikerült az állami kezelésből. „Az új tulajdonosok – magánszemélyek, és nagyon sok esetben önkormányzatok – tapsoltak, amikor megkapták a földeket, hiszen bérbe adhatták, vagy más módon hasznosíthatták. Amikor azonban a vízgazdálkodással kapcsolatban feladataik lettek, már nem örültek annyira” – mondja Bartha, aki szerint azóta is hiányzik egy nagy közös koncepció, ami rendezné a kérdést. „Én hiába kotrom ki a földemen lévő árkokat, ha a vizet az alattam lévő társulati vagy állami szakasz nem tudja fogadni, mert ott nincs rendbe téve a rendszer. A földekről összegyűjtött víz az eldugult csatornákba folyva nem tud továbbhaladni, így amint az elhanyagolt részhez ér, kiönt. Így lesz a belvízből árvíz.” Bartha csak tavaly hatvanmillió forintnyi árbevételtől esett el a belvízkárok miatt, a környéken dolgozó gazdák összesített kára százmilliókra rúg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.