A felkészülési időt követően a váltakozó idejű nyitva tartáshoz és szakmai munkához igazodva 1-4 gyógyszerész, illetve gyógyszerészenként két gyógyszerkiadásra jogosult szakasszisztens lesz az előírt létszám. A személyi jogos gyógyszerész heti munkaideje legfeljebb 48 óra lehet, ez összhangban áll a munka törvénykönyve munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályaival.
Egyetért a szabályozással a Magyar Gyógyszerészi Kamara – mondta lapunknak Hankó Zoltán alelnök. Annál inkább, mivel a gyógyszertárak egészségügyi intézmények, ám amíg a gyógyítóintézményekben a hatóság előírta a működéshez szükséges minimumfeltételeket, a szabályozásból a közforgalmú patikák kimaradtak. Ha mégis gond lenne a létszámmal, úgy módosítják a rendeletet.
A szaktárcától kapott ígéret szerint jövő januártól ugyanis monitorozzák a gyógyszertárak nyitva tartását, forgalmát és a szaklétszámot.
Az alelnök emlékeztetett arra, hogy 2014. januárig kell megfelelni egy másik előírásnak, amely alapján a gyógyszertárak működésének feltétele, hogy azokban 25 százalékos gyógyszerészi tulajdon legyen, rá három évre pedig el kell érnie az 50 százalékot.
Így a személyi feltételrendszerrel együtt történhet meg a vagyonértékelés, felértékelődik a szakma. A kamara szerint a gyógyszertárak jelentős hányada egyébként ma is megfelel a szakmai létszám előírásainak. Ha be kell zárni patikákat, annak nem a szakember-hiány, hanem a gazdálkodási feltétel lesz az oka – mondta Hankó Zoltán. Hiszen a 2007-es gyógyszertár-létesítési liberalizáció után az akkor 2000 működő patika mára ötszázzal bővült, ám az árrés jellegű bevételek – ebből tartják fönn magukat – nem nőttek. A Széll Kálmán-terv alapján pedig tovább csökkenhet a gyógyszerforgalom, már az idén 26,3 milliárdot kell megtakarítani a 300 milliárdos tb-kasszában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.