A Bécsi Gazdasági Kamara (BGK) szerint a fővárosi vendéglátóiparban jelenleg mintegy 500-800 szakács hiányzik. A probléma pedig évről évre jelentősebbé válik, a helyzet mostanra drámaivá vált – közölte a BGK illetékese, aki szerint a szakácshiány egyes bécsi vendéglátóipari vállalkozások létét fenyegeti.
A létszámhiány egyik fő oka, hogy a vendéglátóipari tanoncok száma az utóbbi időben csökkent. A szakmában dolgozók a rossz munkakörülményeket, az alacsony gyakornoki fizetéseket és a jelentős túlmunkát hozzák fel érvként ennek kapcsán.
A gazdasági minisztérium pedig a májustól októberig tartó idei szezonra mindössze 15 időszakos munkavállalási engedélyt adott ki harmadik országokból érkezők számára. Bécsben jelenleg 8 000 vendéglátóipari vállalkozás működik, amelyek 40 ezer dolgozót foglalkoztatnak. Az ágazat tavaly 2 milliárd euró üzleti forgalmat bonyolított le.
Az ORF által megkérdezett szakértők szerint a helyzet megoldását segítené, ha a szakácsokat is felvennék a hiányszakmák listájára, ebben az esetben ugyanis a harmadik országból érkezők is igényelhetnének ehhez felhasználható munkavállalási engedélyt. Az úgy nevezett piros-fehér-piros kártyát 2011 júliusától vezette be Ausztria azért, hogy megkönnyítse az EU-n kívülről érkező szakképzett munkások letelepedését.
A szakmában dolgozók ezen kívül a szakács pálya jobb reklámozását sürgetik, arra emlékeztetve, hogy ez a munka válságállónak bizonyult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.