A globális gabonapiac az orosz gabonaexport tilalmára azzal reagált, hogy növekedtek a gabonaárak, és csökkentek a jelentős globális élelmiszertermelők részvényeinek kurzusa, míg a gabonafogyasztó országok elkezdtek alternatív gabonaszállítók után nézni. Az orosz gabonaembargó azonban nem idézett elő a világon gabonahiányt, a kieső exportőrök helyét más kereskedők vették át - írja a RIA Novosztyi.
Most, hogy a gabonaexport tilalmát feloldotta, Oroszországnak vissza kell szereznie a globális gabonapiacokon korábban elfoglalt pozícióját. Moszkva az embargó előtt egyike volt a világ négy fontos gabonaszállítójának (az Egyesült Államokkal, Kanadával és az Európai Unióval együtt) és évente több mint 20 millió tonna gabonát exportált.
Az embargó nélkül 2011-2012-ben ragyogó exportpotenciált mutathatott volna fel Oroszország, a ProZerno gabonapiaci elemző cég vezetője, Vlagyimir Petricsenko becslése szerint 18-20 millió tonnás kivitelre lehet számítani. A szakértő szerint azonban ezt Oroszország nem realizálhatja, mert az embargó nyolc-kilenc évvel vetette vissza az ország gabonakereskedőit. A gabonaszövetség elnöke a termés tekintetében még optimistább, 20-25 millió tonnás exportpotenciálra számít, viszont ő is csak 15-16 millió tonnás valós kivitelt vár.
A pesszimisták várakozásai erősíti meg Egyiptom egy héttel ezelőtt tett nyilatkozata, mely szerint az embargó feloldását követően sem vonja be a gabonatenderbe Oroszországot. "Oroszország tavaly elmulasztotta leszállítani azokat a mennyiségeket, amelyekre még az előtt szerződtünk le, hogy a tilalom életbe lépett volna, ezért vagyok óvatos az orosz féllel szemben" - fogalmazott Noman Nomani, a General Authority for Supply Commodities egyiptomi beszerző szervezet alelnöke. "Amikor majd megbizonyosodtunk arról, hogy az orosz szállítás stabil, akkor újra versenyeztetjük az onnan származó búzát" – tette hozzá.
A gabonaexport tilalmának feloldása komoly dilemmát jelent Moszkvának: a legnagyobb termelők a korlátlan kivitel mellett kardoskodnak, és ez ugyan élénkíteni a szektort, de egyúttal magasabbra emelné a gabonaárakat belföldön. Dmitrij Medvegyev egyébként a tilalom feloldását éppen azért üdvözölte, mert reményei szerint Oroszország így visszatérhet az olyan nyereséges piacokra, mint Egyiptom. Ugyanakkor az orosz központi bank exportadó kivetését javasolta a külföldi értékesítés korlátozása érdekében, mivel meglátásuk szerint a túlzott kivitel jelenti a legnagyobb veszélyt az orosz kormány azon tervére, mely szerint a jelenlegi, csaknem 10 százalékos inflációt 7 százalékra szorítják le.
Medvegyev szintén hangsúlyozta, hogy a belföldi kereskedésnek előnyt kell élveznie az exporttal szemben. A Financial Times a közelmúltban publikált cikkében arra hívta fel a figyelmet, hogy a várható kereskedelmi korlátozások növelik az Oroszország megbízhatóságával kapcsolatos bizonytalanságot az export terén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.