Június végén horvát napilapok arról számoltak be, hogy 2009-ben Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója 10 millió eurót juttatott Ivo Sanader volt horvát kormányfőnek, hogy a magyar olajvállalat vehesse át az INA irányítását. Mindez azért lehet különösen aggasztó a magyar vállalat számára, mert Horvátországban az EU-csatlakozási tárgyalások lezárásával eldőlt, hogy még az idén vagy a jövő év elején országgyűlési választásokat tartanak, a hamarosan kezdődő kampány legfontosabb témája pedig a korrupció lesz. Ivo Sanader 2010 végi letartóztatása alapjaiban még most is alapjaiban határozza meg a horvát belpolitikát. A most kirobbant botránnyal pedig biztossá vált, hogy a korrupcióra épülő kampány egyik főszereplője a Mol és az INA lesz.
Az INA stratégiai jelentőségű vállalat, szerepe nem csupán a nemzeti vagyon szempontjából meghatározó, hanem energiabiztonság és külpolitika szinten is döntő tényező. Az INA esete éppen ezért kiemelkedhet az egyéb korrupciós ügyek közül, hiszen ebben az esetben egy, az önrendelkezését két évtizede visszaszerző ország számára szimbolikus szempontból is fontos vállalatról van szó.
Az INA-botrány éppen a kampány előtt robbant ki, így nem csupán az ellenzék próbálja majd napirenden tartani, hanem folyamatosan új részletek kerülhetnek napvilágra. Ezt erősítheti, hogy Ivo Sanadert napokon belül kiadják az osztrák hatóságok, és hazatérte új lendületet adhat az ügyek felderítésének.
A Mol helyzetét nehezíti, hogy jelenleg minden politikai erő érdeke a magyar vállalat támadása. Az ellenzéki erők egy újabb lehetőséget kapnak a HDZ hiteltelenítésére, míg a kormánypárt a Mol-ügy segítségével próbál majd minél inkább eltávolodni a Sanader-korszaktól. Ha ugyanis a választásokig hátralévő időszakban felgöngyölítik az ügyet, és legalább részben meghátrálásra kényszerítik a magyar vállalatot, valamint látványos törekvéseket tesznek a cég feletti irányítás visszaszerzésére, az erősítheti a korrupcióval leszámoló párt képét.
A botrány kirobbanás után a kérdés nem az, hogy mindez okoz-e károkat a Mol-nak, hanem az, hogy mennyire súlyosakat. A kampány katalizátor hatása miatt a vizsgálat várhatóan gyors leforgású lesz, és végeredményként több forgatókönyv is elképzelhető. A legenyhébb esetben is a botrány megviseli a Mol-részvények árfolyamát, és hosszú időre gátat szab a vállalat további horvátországi és közvetetten más országokban tervezett terjeszkedésének.
Jelentős esély mutatkozik rá, hogy a botrány következtében változások lesznek a MOL felső vezetésében, Hernádi Zsolt akár távozhat is a vállalat éléről. A vádak ugyanis személyesen őt érintették: egyrészt büntetőeljárás csak konkrét gyanúsítás esetén kezdeményezhető, másrészt egy „megszemélyesített” támadás politikailag is könnyebben eladható. Hernádi távozása esetén a legnagyobb tulajdonossá vált magyar kormánynak formális és informális szinten is döntő szerepe lesz az új vezető kiválasztásában.
A teljes elemzés a Political Capital blogján olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.